Skocz do zawartości

Q&A od Deweloperów - Czerwiec 2022


Levo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nasze media społecznościowe

facebook discord youtube twitter twitch instagram

Q&A od Deweloperów - Czerwiec 2022

Drodzy gracze,

Niedawno rozmawialiśmy szczegółowo z projektantami gry na temat niektórych z Waszych bardziej skomplikowanych pytań.
Podczas tej rozmowy niestety okazało się, że w przeszłości podczas tłumaczenia umknęły nam pewne szczegóły i przekazano Wam błędne informacje.
Podczas tłumaczenia skomplikowanej mechaniki gry na wiele różnych języków czasami trudno jest uniknąć takich błędów. 

Konkretnie musimy poprawić trzy informacje:
• Mieszanki zanęt z różnymi składnikami nie "nadpisują" się nawzajem, ale zamiast tego tworzą połączony obszar działania.
• Utworzony w ten sposób obszar ma wpływ na wszystkie trzy wędki, jeśli zanęty zostały użyte w tym samym miejscu.
• Kategorie wielkości frakcji składników zanęt były błędne.

Przepraszamy za niedogodności.


1. Czy będą organizowane "oficjalne, regularne turnieje", poza turniejami na "forum"? 

- Nie planujemy tego w najbliższym czasie.

2. Czy będzie więcej widocznej aktywności ryb, takich jak, skaczące ryby, aby wprowadzić więcej "życia" w łowiskach oraz wskazać, gdzie znajdują się określone gatunki ryb?

- Planujemy dodanie więcej “oznak aktywności ryb” na zbiornikach wodnych. Obecność różnej aktywności z pewnością doda "życia" tym zbiornikom. Skaczące ryby i ławice ryb widoczne na Kuori są pierwszym krokiem w kierunku bardziej rozwiniętego życia oraz jego oznak na zbiornikach wodnych.

3. Czy są jakieś plany (podobne do tych, które zostały zrobione z jeziorami Komarówka, Kuori oraz rzeką Kręty strumyk) dotyczące aktualizacji innych zbiorników wodnych?

- Tak, planujemy aktualizację innych zbiorników wodnych dostępnych w grze, biorąc pod uwagę zebrane dotychczas doświadczenia. Prace te będą wykonywane systematycznie i równolegle z tworzeniem nowych łowisk.

4. Czy w grze będzie istniała możliwość dalszego dostosowania różnych aspektów gry do własnych potrzeb?

Przykład:
• Zmiana kolorów kołowrotków, blanków wędek, itp.
• Kiedy szybko zmieniamy przynęty, potrzebujemy różnych kategorii (woblery, poppery, itp.).
• Możliwość zakupu własnego grilla, aby wyeliminować potrzebę podróży do obozu.

- Chcielibyśmy zapewnić jak najwięcej możliwości personalizacji przedmiotów z gry. Pierwszy krok w tym kierunku został zrobiony wraz z aktualizacją warsztatu, gdzie pojawiła się możliwość wymiany oleju i wewnętrznych elementów kołowrotków. Prośba o możliwość zmiany kolorów kołowrotków i wędek pojawia się często, dlatego jesteśmy w trakcie szukania technicznych możliwości takiej personalizacji.

5. Czy zostanie wprowadzona możliwość robienia notatek na mapie?

- Możliwość nanoszenia notatek na mapę jest planowana.

6.To pytanie dotyczy przekarmienia danego spotu i szukania ryb.

W tej chwili prawie każda ryba będzie brała w danym miejscu przez około godzinę, po czym częstotliwość brań spada praktycznie do zera.
Czy istnieją zalecenia dotyczące tego, w jaki sposób dać spotom "odpocząć" i czy istnieją plany zmiany tego modelu?
Biorąc pod uwagę również mechanikę przekarmiania i różne zachowania ryb, eksperymentowanie wydaje się mniej skuteczne i satysfakcjonujące niż kopiowanie miejscówek ze znanych źródeł, takich jak VK.
Czy są jakieś plany, aby to zmienić lub unowocześnić to w przyszłości?

- Wielu graczy korzysta z gotowych szablonów / instrukcji innych graczy, zamiast opracowywać własne strategie poszukiwania ryb. To prawda, że takie ustalone schematy działają, ale bardzo korzystna może być próba "przełamania schematu". Gra stwarza ku temu różne możliwości. Nie zamierzamy pozostać przy dotychczasowym modelu łowienia ryb i będziemy go rozwijać.

7. Czy są plany wprowadzenia do gry codziennych lub cotygodniowych zadań/questów z nagrodami?

- Nie, w najbliższej przyszłości wprowadzenie questów/zadań nie jest planowane, ale pracujemy nad tym.

8. Czy po wprowadzeniu Archipelagu Ładoga i zwiększeniu wagi trofeów Jesiotra Bałtyckiego do 200 kg, jest sens próbować złowić go na Jeziorze Ładoga?

- Tak, ale w Archipelagu Ładoga są większe Jesiotry Bałtyckie.

9. Wcześniej podano oficjalną odpowiedź, że obszar nęcenia to kwadrat o wymiarach: 5x5 metrów (promień 2,5 m), z czego jasno wynika, że obszar nęcenia kulkami, podajnikami i PVA będzie miało taki właśnie rozmiar. Czytając Podręcznik Użytkownika, zwróciłem uwagę na opis rakiet zanętowych:
• SPOMB - całkowicie zamknięta rakieta zanętowa. Może latać na duże odległości; otwiera się po uderzeniu o wodę, co zapewnia dostarczenie zanęty na miejsce z minimalnym rozrzutem. Wydajny przy użyciu zanęt o dużej frakcji takich jak kulki proteinowe lub pellet.
• SPOD – rakieta zanętowa typu otwartego. Zostawia smugę zanęty. Wydajna w nęceniu większych obszarów zanętą o małej frakcji.

Nasuwa się pytanie - Jakiej wielkości jest ten "minimalny rozrzut i "smuga/ślad zanętowy"?

- W tej chwili wielkość strefy nęcenia przy użyciu różnych rakiet w grze jest taka sama, niezależnie od opisu. Być może w przyszłości rozszerzymy mechanikę nęcenia i wielkość obszaru nęcenia stanie się inna.

Proszę również o sprecyzowanie, jaką wielkość definiuje, wielkość frakcji składników do zanęty, dużą i małą?
Na niektórych forach jest napisane, że do dużych rozmiarów zalicza się tylko kulki proteinowe i pellety większe niż 16 mm, oraz tylko 3 sztuki dodatków tej samej wielkości. Czy stosowanie drobnych frakcji dodatków przy użyciu rakiety SPOMB będzie w ogóle skuteczne?

- Jeśli chodzi o działanie zanęty, to jak słusznie zauważono, ważna jest wielkość dodatków, w zależności od rodzaju rakiety zanętowej. Skuteczność nęcenia rakietą SPOMB jest mniejsza przy stosowaniu małych dodatków, podobnie przy stosowaniu rakiet SPOD w połączeniu z dużymi dodatkami. W tym przypadku opis jest prawidłowy. W kontekście rakiet, dodatki do 4 mm są określone jako małe, od 12 mm wzwyż są uważane za duże.

10. Opisz podstawową mechanikę wzajemnego oddziaływania różnych rodzajów nęcenia - spod, pva, stringery pva, proca, kobra.
Które z nich działają jednocześnie, a które wzajemnie się zastępują. Czy istnieje w ogóle "wymiana", gdy dwie rakiety o zupełnie różnych składach trafiają w to samo miejsce, czy też wszystkie się sumują? Na forach europejskich jest wiele dyskusji i poradników na ten temat, także od administratorów forum, jak np. zalecenie stosowania razem spod + stringer pva + proca.

- Po pierwsze, łączenie różnych metod podania zanęty, jak wspomniano powyżej, będzie miało wpływ na skuteczność nęcenia. Po drugie, porcję zanęty podawane różnymi drogami działają albo z powierzchni, albo bezpośrednio na dnie. Może to mieć znaczenie w przypadku występowania prądu na łowisku. W każdym razie strefa nęcenia powstaje w momencie podania zanęty. Gdy ładunek trafia w to samo miejsce, kolejne podanie wpływa na miejsce już istniejące. Nie następuje "zastąpienie" jednego rodzaju mieszanki zanętowej innymi, składniki mieszanki zaczynają działać w kombinacji.

11. Dostępne są rakiety zanętowe - SPOMB i rakiety zanętowe - SPOD. Rakieta SPOMB otwiera się w momencie uderzenia, więc może być wyciągnięta natychmiast po zarzuceniu. Czy konieczne jest natychmiastowe wyciągnięcie rakiety SPOD, czy też zaleca się pozostawienie jej po zarzuceniu na dnie w celu wypłukania zanęty?

- Rakiety są opróżniane w momencie uderzenia o taflę wody. Po uderzeniu w wodę rakietę można natychmiast ściągnąć.

12. Czy możliwe jest przekarmienie miejsca? Jeśli tak, jaka ilość mieszanki zanętowej może to spowodować?

- Ilość mieszanki zanętowej ma różny wpływ na różne gatunki ryb. Nie chcemy podawać więcej szczegółów na ten temat.

13.  Kilka pytań dotyczących kruszarki:
• Czy jest jakaś różnica w efektach rozdrabniania różnych rozmiarów kulek proteinowych?
• Czy jest różnica przy dodawaniu do zanęty rozdrobnionych kulek tonących bądź pop-up?
• Czy jest różnica między kulkami tonącymi i pop-up o tym samym smaku, czy gra traktuje je jako takie same po rozdrobnieniu?

- Kruszarka wytwarza drobiny tej samej wielkości niezależnie od pierwotnej wielkości kulek proteinowych. Jedynym czynnikiem decydującym jest aromat.

14. Jeśli użyjesz trzech identycznych wędek karpiowych i zarzucisz je w to samo miejsce, ale z różnymi przynętami i mieszanką zanętową PVA, to czy wszystkie wędki będą nęcone oddzielnie, czy też PVA będzie się mieszać w tym punkcie? Czy może zalecane jest używanie tych samych smaków przynęt i PVA na wszystkich wędkach? Ponadto, jak dopasować wagę PVA do ryby, skoro są 10, 20 i 50 gramowe?

- Jeśli zarzucisz wszystkie wędki w to samo miejsce z różną mieszanką zanętową, utworzą one połączoną strefę zanętową, w której znajdzie się cała zanęta, którą rzucisz. Taka strefa będzie miała wpływ na każdą wędkę.

15. Każdy zna zwrot "daj odpocząć miejscu/spotowi".
Pytanie: Co decyduje o tym, że łowisko jest przełowione - czas spędzony na nim przez wędkarza czy liczba złowionych ryb?
Mówiąc jaśniej - jeśli spędziłem na łowisku 3 dni, ale złowiłem 2 ryby, to czy jest ono przełowione?
Kolejne pytanie: Czy łowisko regeneruje się tylko wtedy, gdy gracz jest online?

- Czas spędzony przez gracza na łowisku nie ma znaczenia, liczy się tylko liczba złowionych ryb. Miejsce/spot regeneruje się niezależnie od tego, czy gracz jest online.

16. Czy są plany wprowadzenia licencji na niektóre gatunki ryb (Bieługa, Jesiotr gwiaździsty itp.)?

- Licencje na ryby nie są obecnie planowane.


Zespół RF4PL

  • Thanks 2
  • Lubie to RF4PL 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Stratogon zmienił(a) tytuł na Q&A od Deweloperów - Czerwiec 2022
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...