Skocz do zawartości

Wędkarstwo spławikowe


Ejsioo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Możecie zamieszczać tu wszystko co związane z wędkarstwem spławikowym. Jak złożyć zestaw spławikowy? Którą wędkę wybrać? Bat, bolonka, a może matchówka? Kiedy zacinać ? itp. Wszystkie wątpliwości, pytania, rozmowy i dyskusje na temat połowów na spławik proszę prowadzić w tym temacie.

Wasz Zespół RF4

  • Lubie to RF4PL 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Cześć jaka wędkę polecacie na spławik z żywcem?

Mam jeszcze jedno pytanie jaka wędkę na metode bolońska polecacie nie mogłem nigdzie znaleźć na forum a jeśli jest to przepraszam i proszę o linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
W dniu 14.04.2020 o 11:05, PanPatryk napisał:

Pytanie o przypon. Jakie stosować w wędkarstwie spławikowym? Aktualnie łowię na baty, odblokowałem możliwość stosowania przyponów i chciałbym zacząć z nich korzystać. 

 

9 godzin temu, Andre111 napisał:

Na bacie warto założyć fluokarbon zamiast żyłki głównej?

Witajcie

To zależy od gatunków na które się nastawiacie, niektóre będą ładnie brać na przypon z żyłki (np. karasie, karpie)  a bardziej płochliwe mogą lepiej brać na przypon z fluorocarbonu ( np. Liny, Leszcze ) wszystko zależy też od spotu, łowiska, warunków itp. 

Pozdrawiam

Levo

  • Thanks 1
  • Lubie to RF4PL 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy mając sprzęt na spławik polecacie zakładać Przypon i czy powyżej łowiska krętego strumyka używacie metody spławikową czy na żywca przechodzicie i nie warto bawić się spławikami? Jakieś propozycje bym zmienił zdanie na ten temat i zaczął używać teleskopu/bolonki / matchowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy na jakie ryby się nastawiasz i jaki masz sprzęt. Jak łapie małe rybki np ukleje to nie stosuje przyponu. Jak poluje na coś większego to stosuje, aby uniknąć zerwania całego zestawu lub złamania wędki.
Czy warto się bawić w spławik? Jak kto lubi... Na pewno warto odblokować "kanapkę" w umiejętnościach. Dodatkowo przydaje się na złapanie rybek które możesz przerobić na żywca. Są ludzie co grają tylko teleskopem. Zobacz w rekordach jakie ryby wyciągają 😄
Trochę pograsz i sam wyrobisz swoje zdanie na ten temat 😉

  • Lubie to RF4PL 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie zauważyłem, że teleskopem też można fajnie się pobawić. Dlatego po mału będę musiał się pouczyć tej mechaniki na spławik, który oferuje ten survival. Pierw czeka mnie staw na działce 🙂 by nie popełniać potem drobnych błędów. 

 

No widzę, że ta umiejętność "kanapka" jest bardzo ciekawa i przydatna. Dzięki chociaż spróbuję bo tu mało kto bawi się na spławik 😄

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio nabrałem ochoty na spławik ale tylko w wersji z wędką wyczynową.

Bez kołowrotka jest dużo ciekawiej a na wyniki się nie nastawiam bo liczy się dobra zabawa ale to dopiero jak kupię porządne karpiówki.

A jaka długość teleskopu jest najbardziej praktyczna na 22 lvl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Andre111 napisał:

Też ostatnio nabrałem ochoty na spławik ale tylko w wersji z wędką wyczynową.

Bez kołowrotka jest dużo ciekawiej a na wyniki się nie nastawiam bo liczy się dobra zabawa ale to dopiero jak kupię porządne karpiówki.

A jaka długość teleskopu jest najbardziej praktyczna na 22 lvl?

Długi teleskop (7-8 m) jest lepszy na łowienie z brzegu , krótkie są dużo praktyczniejsze przy łowieniu z łodzi. 

Levo

  • Thanks 1
  • Lubie to RF4PL 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
W dniu 11.11.2020 o 04:33, Adria napisał:

Witam. Pytanie do weteranów spławika. Czy na takiej Tungusce,ewentualnie na Dońcu idzie połapać na najlepsze baty tudzież bolonki czy trzeba inwestować w matchówki?

Nie jestem weteranem spławika, nie łowiłem na Tungusce ale na Doniec ostatnio ładnie połowiłem z siatki ryb (tylko wymiar bralem) 400-600 srebra. Robiłem tak, że stawiałem dwie gruntówki prosty zestaw z ciężarkiem - przynęty Larwa Widelnicy i Rosówka (na Wyrozuba/Świnki) i jedna wędka Teleskop lub Bolonka (naprzemiennie). Wyrozub to kilka sztuk w całej siatce, ale jak trafisz takiego od kilo w górę to jest wart powyżej 50 srebrników, a na larwę i Świnia pożre i Łokoń czasem chyci.
Teleskop był na gruncie 17 centymetrów mucha lub kaster - Ciosa, Jelce czasem inne rybki, Boloka grunt 1.20 - 1.30 Jętka. Na bolonce kilka Śledzi lub Szemaj większych to też sporo kasy (za sztukę 15-20 srebra).

Niby proste łowienie, ale zabawa fajna, procenty idą do Spławków, zadania się klepią na każdym z zestawów i hajsiwo naprawdę niezłe.

A i oczywiście można jako przyłów trafić ładnego Bassa Słonecznego na kastera/muchę rzadziej na jętkę.

Także idź i próbuj. Łowiłem z miejsca 161:148 centralnie z pomostu , gruntówki na 11-13 metrów Teleskop i Bolo po prostu przed siebie, jest tam 4 metry głębokości.

Ps. Można sobie podbić gatunków w zadaniach na Bolonkę i Teleskop jak ustawisz maksymalny grunt (około 2-3 metry) i przewieziesz przynętę pokroju czerwony robak bliżej dna, trafisz świnię 😉 , zawsze to bliżej zdobycia 75 gatunków na spławiku. 

Ps2. Teleskop to jakiś tani ultra light jeden z pierwszych kama matcha a bolonka to jakaś tanizna o udźwigu do 6 kilo i to spokojnie wystarcza.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Florek WgW
  • Thanks 1
  • Lubie to RF4PL 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam serdecznie.

 

Ostatnio doszły mnie słuchy, że podobno brania na zestawy matchowe zostały obniżone, są gorsze, słabsze - zwał jak zwał. Nie wiem ile w tym prawdy ale jeśli to prawda to myślicie, że zostanie to poprawione? Bo tak szczerze to rzadko widzę, żeby ktoś łapał większe ryby (myślę tu o BL i łowieniu karpii/amurów jak za dawnych czasów).
A pytam o to z tego względu, że rozmyślam nad zakupem tych ostatnich matchówek, ktoś posiada, używa, może dać jakąś opinie? 🙂

Pozdrawiam.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam serdecznie. 

Mianowicie mam problem z zacięciem jakiejkolwiek ryby na matchowce z włos karpiowy, spławiki skaczą jak na dyskotece o złowieniu karasia można zapomnieć ryby powyżej 5kg zrobią tak zwany odjazd. Bez względu na gramaturę spławika 3 czy nawet 12g problem jest ten sam. Myślałem że łowienie leszczy w dryfie było ciężkie ale ten włos na matchowkach można wywalić do lamusa, dziwne jest do że działa poprawnie na teleskopach. Z przyjemnością chciałbym zobaczyć jak ktoś się meczy na streamie z ta metoda na matchowce. 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja mam inną zagwozdkę, nie pamiętam zupełnie jak i kiedy, ale najwyraźniej wyciągnąłem ponad 20 kilowego amura na 7kg bata???

(Odkryłem to przypadkiem dziś sprawdzając postęp do następnego poziomu, a to moja najmocniejsza wędka spławikowa)

Dodam, że nie gram po pijaku, bo nie piję w ogóle (wiem, wiem, co to za wędkarz, co nie pije 😉 )

Musiało branie być przy brzegu i ryba dać się podebrać od razu podbierakiem, ale że nie pamiętam? Dziwne..

 

 

rf4_4.0.16557_20210707_101427.jpg

Edytowane przez Nigi1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety od samego początku jest jakiś błąd w wyświetlaniu statystyk. Ja swego czasu złowiłem amura 20kg i miałem go w rekordach jako największą rybę, największą rybę na zestaw spławikowy i największą rybę na zestaw gruntowy. A złowiłem na grunt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...