Skocz do zawartości

Wędkarstwo spinningowe


Ejsioo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, NulejT111 napisał:

a dasz może spota na pstrągi/lipienie

 

73:58 i tutaj celuj w lewą stronę kamienia, wyciągnąłem pięknego lipienia 3,5kg :} i generalnie sporo brań, wyczekuj burzy, mnie największe sztuki brały właśnie podczas burzy, po więcej spotów odsyłam Cię do tematu na forum :  Łowiska - rzeka Belaya i tam już się odnajdziesz, powodzenia

  • Lubie to RF4PL 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Florek WgW napisał:

Ktoś podpowie jaki multik do tego? Myślę , myślę i nic wymyślać nie mogę... 🙂

rf4_4.0.15465_20201203_205613.png

Witaj

Najlepiej taki aby miał minimalny wyrzut podobny do wędki czyli od 7-8 g w góre. 

Spoiler

rf4_4.0.15465_20201203_210720.thumb.png.524f2c4b5b7579c21a7a7673aeb377b8.png

albo na większy budżet od 13g ale większa szpula

Spoiler

rf4_4.0.15465_20201203_210644.thumb.png.538a0a902f3959f966ee231b18a7f95d.png

 

Levo

  • Lubie to RF4PL 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Witam, witam ! 🙂

Grunt sie udało dobić do 100, czas na spinning i tu przychodzę z pytaniem do bardziej doświadczonych osób.

Posiadam na ten moment armade + steelhead oraz 2x spinning + kolowrotki od karpiówek... Teraz mam ciężką decyzję do podjęcia... Chciałbym ALBO sprawić sobie 3 zestawy castingowe pod trolling ALBO zostawić to co mam do trollingowania a kupić sobie 1 casting do łowienia stacjonarnego, myślę tu bardziej o UL jakiejś, ponieważ armade może się sprawdzać na większą rybkę.... Czy ktoś mógłby polecić coś wartego uwagi? 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Planując swoje przyszłe granie rozglądam się za kijem spinningowym na duże ryby. Planuję uciułać kasę na Vengę 8000 i do niej dokupić spinning o dużej wytrzymałości i z dużym ciężarem wyrzutowym, żeby jigować w głębinach za jesiotrami i sumami. Z wędzisk zwróciły moją uwagę Heaven Creek Barracudy, problem w tym że to wędziska paraboliczne o znikomej czułości. I niby w poradnikach polecane są na wielkie ryby, ale do jigowania się średnio nadają. Pytanie czy ktoś z Was łowił na ten kij i może napisać kilka słów komentarza i wrażeń? Te mają wytrzymałość rzędu 90kg, inne o ciężarze wyrzutowym do 50g mają wytrzymałość rzędu 50kg, ale mają większą czułość i sztywność. Podkreślę, że patrzę na wędziska do 7-8tyś, na topowego Seguna zbierałbym pół roku 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze polecam Barracuda SPM88H. Wytrzymałość 95kg, o ile dobrze pamiętam 😉
Jest to wędka budżetowa, która sprawdza się na sumach. Kilka ich złapiesz i kasa za wędkę się wróci. 
Wrażeń nie opiszę, bo bardzo mało sumów łapałem, ale nie miałem z nimi problemów przy użyciu tego sprzętu.
Jeśli chodzi o kołowrotek, to jeśli już nazbierasz na Vengę 8000, to jej nie kupuj - szkoda kasy!! Dozbieraj na 10000!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Klejmens

Cześć, mam pytanie. Czy kolor żyłki/plecionki ma znaczenie? Do wyboru jednego modelu jest różowy i niebieski, napisane w opisie, że do połowu ostrożnej acz silnej ryby. Wolałbym różową ale boję się, że jest zbyt jaskrawa i niebieska lepsza bo ta jest bodajże light blue a nie tak jaskrawy jak w różowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie ma znaczenia - tak jak w rzeczywistości.
Ja zawsze dobieram sobie kolor, aby było go dobrze widać w nocy jak będę oświetlał np latarką - przydatne przy trollingu.
Natomiast w gruncie ważny jest kolor przyponu, który dobierasz do rodzaju dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Klejmens

A jeszcze pytanie, jak mam wędkę 4.4kg wytrzymałości, kołowrotek 4kg siły hamulca, to dać plecionę 4kg czy 3.7kg? Raczej 3.7 nie? Czy kołowrotek uciągnie 4kg z takim hamulcem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka, że linka nie może być większa niż wytrzymałość wędki, bo ją złamiesz!!
Chyba, że używasz przyponu, to linkę możesz dać 10kg, ale przypon musi być wtedy mniejszy niż wytrzymałość wędki!
Uważam, że nie warto dawać za dużych linek, bo są grubsze i mniej mieści się na kołowrotek 😉
Możesz śmiało dać linkę 4kg. Chyba, że polujesz na jakieś małe rybki, wtedy daje się mniejsze przypony np 2kg, bo nie zawsze na grubsze są takie brania jak na cieńsze (myślę, że sam do tego dojdziesz z czasem).
Jeśli chodzi o kołowrotek, to na taki możesz wyciągać sztuki po 10kg, ale oczywiście będziesz miał troszkę zabawy. Nie zamykaj hamulca, bo sobie kołowrotek uszkodzisz przy większej rybie.

  • Lubie to RF4PL 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Klejmens
1 godzinę temu, Borewicz napisał:

Zasada jest taka, że linka nie może być większa niż wytrzymałość wędki, bo ją złamiesz!!
Chyba, że używasz przyponu, to linkę możesz dać 10kg, ale przypon musi być wtedy mniejszy niż wytrzymałość wędki!
Uważam, że nie warto dawać za dużych linek, bo są grubsze i mniej mieści się na kołowrotek 😉
Możesz śmiało dać linkę 4kg. Chyba, że polujesz na jakieś małe rybki, wtedy daje się mniejsze przypony np 2kg, bo nie zawsze na grubsze są takie brania jak na cieńsze (myślę, że sam do tego dojdziesz z czasem).
Jeśli chodzi o kołowrotek, to na taki możesz wyciągać sztuki po 10kg, ale oczywiście będziesz miał troszkę zabawy. Nie zamykaj hamulca, bo sobie kołowrotek uszkodzisz przy większej rybie.

Dziękuję pięknie za pomoc. 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Klejmens

Jeszcze ostatnie pytanie, bo nie mogę ani znaleźć odpowiedzi ani sam tego zrobić. Mianowicie nie wiem jak założyć gumkę spinningową na główkę z hakiem. 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Klejmens
W dniu 20.05.2021 o 21:18, Borewicz napisał:

Zasada jest taka, że linka nie może być większa niż wytrzymałość wędki, bo ją złamiesz!!
Chyba, że używasz przyponu, to linkę możesz dać 10kg, ale przypon musi być wtedy mniejszy niż wytrzymałość wędki!
Uważam, że nie warto dawać za dużych linek, bo są grubsze i mniej mieści się na kołowrotek 😉
Możesz śmiało dać linkę 4kg. Chyba, że polujesz na jakieś małe rybki, wtedy daje się mniejsze przypony np 2kg, bo nie zawsze na grubsze są takie brania jak na cieńsze (myślę, że sam do tego dojdziesz z czasem).
Jeśli chodzi o kołowrotek, to na taki możesz wyciągać sztuki po 10kg, ale oczywiście będziesz miał troszkę zabawy. Nie zamykaj hamulca, bo sobie kołowrotek uszkodzisz przy większej rybie.

I jeszcze pytanie bo się głowię, "nie zamykaj hamulca przy większej rybie" to chodzi, że dać jej zjechać żyłki na kilkunastu punktach mocy hamulca żeby nie wyjeżdżało na czerwony kolorek podczas holu ryby jo? 

Edytowane przez Klejmens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, najlepiej aby przy holu nie wchodziło na czerwone pole.
Nie zamykaj hamulca, bo gdy masz wędkę o większej wytrzymałości, tak samo linkę, to najsłabszym ogniwem właśnie jest kołowrotek i on dostaje najbardziej. Może nie wytrzymać tego hamulec i mechanizm co prowadzi do uszkodzenia kołowrotka. Niech sobie ryba wyciągnie nawet 3/4 żyłki, powalczy, ale zawsze masz szansę, że ją wyciągniesz. Jeśli nie to alt+F4 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...