Skocz do zawartości

Spinning dla początkujących


Levo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Spinning dla początkujących - Podstawy, rodzaje przynęt, popularne metody prowadzenia oraz UL.

- Casting, a spinning

W RF4 możemy spinningować  używając klasycznej wędki spinningowej z kołowrotkiem o szpuli stałej oraz wędki castingowej z multiplikatorem.  Każdy nowy gracz zaczyna swoją przygodę z klasycznym zestawem spinningowym. Po jakimś czasie wiele osób zaczyna się zastanawiać, czy powinni przerzucić się na zestaw castingowy, czy jednak zostać przy klasycznym spinningu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Między tymi dwoma technikami połowu jest kilka istotnych różnic i gdy je poznasz będzie Ci łatwiej zdecydować, na co chcesz łowić.

Główna różnica to multiplikator w zestawie castingowym. Ze względu na jego budowę, łowienie na wędkę castingową trochę się różni klasycznego spinningu, zarówno chwyt wędki jak i wykonywanie rzutów wygląda nieco inaczej.Są dwa rodzaje multiplikatorów, klasyczne oraz niskoprofilowe. Multiplikatory klasyczne to z reguły mocny sprzęt przeznaczony do łowienia na duże przynęty większych gatunków ryb. Natomiast multiplikatory niskoprofilowe są przeznaczone do lżejszych przynęt i skupiają się na mniejszych rybach, bardzo dobrze sprawdzają się do wędek typu ligh i ultralight. Multiplikatory niskoprofilowe mają zdecydowanie większą pojemność szpuli od małych kołowrotków o szpuli stałej, co jest bardzo dużym atutem, gdy planujemy łowić na lekkie zestawy na dużych, otwartych wodach.

Multiplikatory mają dodatkowy parametr „ciężar wyrzutu”, którego nie mają zwykłe kołowrotki o szpuli stałej.

sp1.png.a7f8a10e597afe7a303dec7dc95bf549.png

sp2.png.d2e587ce6fe1ce0092976aa992026d0a.png

Odpowiednie dobranie zestawu castingowego, wędki oraz multiplikatora pod względem ciężaru wyrzutu pozwala na naprawdę dalekie rzuty, nawet bardzo małymi przynętami. Niestety przyzwoity multiplikator klasyczny czy wysokiej klasy multiplikator niskoprofilowy  potrafi naprawdę sporo kosztować.

Kołowrotek o szpuli stałej ma większe zastosowanie, ponieważ poza spinningiem możemy używać go do zestawów gruntowych oraz spławikowych. Często wystarczy kupić tylko wędkę spinningową, a kołowrotek  wystarczy „przerzucić” z zestawu gruntowego i nie trzeba wydawać dodatkowego srebra na kolejny kołowrotek, w przeciwieństwie do zestawu castingowego.

Podsumowując. Zarówno na klasyczny spinning jak i casting można skutecznie łowić wszystkie gatunki drapieżników dostępne w grze i obie metody są bardzo dobre. Klasyczny spinning jest zdecydowanie tańszy, a kołowrotek o szpuli stałej jest bardziej uniwersalny.  Zestawy castingowe są droższe i jest to dodatkowy wydatek, ale wykonuje się nimi dalsze i dokładniejsze rzuty. Multiplikatory posiadają dodatkowy parametr „ciężar wyrzutu”, a  multiplikatory niskoprofilowe mają większą pojemność szpuli niż małe kołowrotki o szpuli stałej.

- Najbardziej popularne metody prowadzenia przynęt spinningowych

W Russian Fishing 4 możemy prowadzić przynęty spinningowe na wiele różnych sposobów. Poza zwykłym, jednostajnym zwijaniem jest wiele technik prowadzenia, a najpopularniejsze z nich to:
·         Jig Step (wahadłówki i przynęty sztuczne)
·         Twitching (woblery)
·         SpeedUp (wszystkie rodzaje przynęt)
·         Stop & Go (woblery)
·         Walk The Dog (woblery powierzchniowe oraz jerki)

Tabela, która przedstawia jakie metody można/warto stosować łowiąc na dany typ przynęt:

sp3.png.c86616484dea6d97ac0266325fe9c121.png

Metoda prowadzenia przynęty wyświetla się w tym miejscu:

sp4.png.4fa8d516f77de77282b4fe2f0ec27cfb.png

Oczywiście można łowić bez żadnej konkretnej techniki i po prostu zwijać przynętę po swojemu co również może przynieść zadowalające efekty, jednak w większości przypadków zastosowanie odpowiedniej metody jest opłacalne i zwiększa ilość brań. Należy też dostosować metodę i to jak prowadzimy przynętę do tego, na jakie gatunki ryb polujemy. Poniżej postaramy się opisać dokładniej każdą z nich, jednak należy mieć na uwadze, że wiele rzeczy ma wpływ na to, jak powinniśmy w danych warunkach prowadzić daną przynętę (m.in. sztywność wędki, typ wody(płynąca/stojąca), czy zwijamy z nurtem rzeki, czy pod prąd, głębokość wody, waga przynęty czy przełożenie kołowrotka) i nie ma na wszystko „złotej recepty” więc często poza tymi informacjami warto również samemu kombinować biorąc pod uwagę warunki, w których łowimy.

Jig Step – W teorii banalna metoda: zarzucamy przynętę, czekamy aż opadnie na dno i „podbijamy” ją poprzez krótkie zwijanie linki (0,5-1,5 obrotu kołowrotka) z odpowiednią prędkością, po którym następuje  około 1 sekundowa pauza, aż przynęta znów opadnie na dno i powtarzamy cały proces.   W praktyce, w niektórych warunkach osiągnięcie metody Jig Step może być bardzo problematyczne, zwłaszcza na rzekach z szybkim nurtem. Warto wtedy kombinować z prędkością zwijania mając na uwadze takie czynniki jak wiatr,prąd wody oraz głębokość, a także z  długością i częstotliwością przerw.

Twitching – technika prowadzenia woblerów, która polega na delikatnym „podszarpywaniu” wędką (PPM), co powoduje, że przynęta przemieszcza się małymi „skokami” na boki imitując w ten sposób chorą rybę. Prosta, ale bardzo skuteczna metoda. Prędkość zwijania niska(10-25), rozpocznij zwijanie i po 2-3 sekundach naciśnij PPM, zwijaj ponownie przez 2-3 sekundy i powtórz szarpnięcie wędką.

SpeedUp – nagłe przyspieszanie podczas zwijania przynęty w celu sprowokowania drapieżnika. Działa na wszystkich rodzajach przynęt spinningowych. Po zarzuceniu zestawu zwijaj przynętę przez 3-4 sekundy z jednakową prędkością(najlepiej od 15 do 35) po czym przyspieszaj przytrzymując przycisk Shift przez 2-3sekundy. W momencie przyspieszenia powinien pojawić się napis „SpeedUp” i jest to moment, w którym występuje najwięcej brań. Gdy zniknie, puszczamy Shift, znowu kilka obrotów kołowrotkiem z normalną prędkością i powtarzamy cały proces.

Stop & Go – Nazwa techniki wiele wyjaśnia. Polega na szybkim, agresywnym zwijanie woblera, po którym następuje krótka pauza. Jest to alternatywna opcja dla Twitchingu. Po zarzuceniu zestawu szybkie 4-7 obrotów kołowrotka przy prędkości zwijania 40-50, następnie krótka, około 1-sekundowa pauza (powinien się pojawić napis „Stop & Go”) po czym powtarzamy cały proces. Najwięcej brań następuje w momencie przerwy w zwijaniu lub zaraz po.

Walk The Dog – W działaniu bardzo podobna metoda do Twitchingu, najpopularniejsza i naszym zdaniem najbardziej skuteczna podczas łowienia na Jerki i przynęty powierzchniowe. Szarpnięcie prawym przyciskiem myszy -> 1-2obroty kołowrotka w celu zwinięcia luzu na lince -> PPM -> itd. Przynęta prowadzona w ten sposób wykonuje „ślizgi” na wodzie, prowokując tym drapieżnika do ataku. Prędkość zwijania od 12 do 35 w zależności od warunków, w których łowimy.

- Rodzaje przynęt spinningowych

Obrotówki

rf4_4.0.11430_20190318_185048.thumb.png.2d5bebd4d604aa3c8758af82f1cddeda.png

Klasyczna, podstawowa przynęta spinningowa, która jest dostępna dla wszystkich graczy od początku gry. Prowadzenie obrotówek jest bardzo proste, ponieważ nawet jednostajne zwijanie przynęty z odpowiednią prędkością może dać nam zadowalające efekty. Też bardzo fajnie działa tutaj SpeedUp, zwłaszcza na agresywniejsze gatunki ryb  takie jak np. boleń, szczupak czy pstrąg. Głównie na obrotówki obławiamy górne i środkowe partie wody, przez co nie są one dobrym wyborem, gdy polujemy na gatunki ryb, które z reguły żerują przy dnie. Na obrotówki można złowić większość drapieżników, ale w szczególności polecamy je na ryby takie jak: Boleń, Pstrąg potokowy, Lipień, Kleń, Jaź, Okoń, Puzanek kaspijski, Czarnogrzbietka, Ciosa. Łowiąc na obrotówki najlepsze efekty mieliśmy w ciągu dnia, nocą zdecydowanie gorzej.

Wahadłówki

rf4_4.0.11430_20190318_190234.thumb.png.43f1a07280f5a48d21e1d1a43c1c9e55.png

Wahadłówki to jedne z ulubionych przynęt w RF4, są bardzo uniwersalne, można złowić na nie większość drapieżników występujących w grze. Zdecydowanie najpopularniejszą techniką prowadzenia wahadłówek jest Jig Step, który jest bardzo efektywny na drapieżniki żerujące w dolnych partiach wody zarówno w dzień jak i w nocy. Dobrze spisują się również podczas trollingowania. Warto kombinować i testować różne wersje kolorystyczne, czasem zmiana koloru potrafi bardzo dużo zmienić.  Z powodzeniem można polować na większość drapieżników, ale w szczególności na gatunki takie jak: Palia Jeziorowa, Boleń, Miętus, Golec Arktyczny, Golec Kuori, Pstrąg sewański, Łosoś atlantycki, Sandacz, Kleń, Okoń, Szczupak, Tajmień.

Woblery

rf4_4.0.11430_20190318_190758.thumb.png.7ad7d82ede538991e1db924f5b7ff82b.png

Woblery to sztuczne przynęty, które wyglądem przypominają małą rybę lub inne zwierzęta wodne. Bardzo istotnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest głębokość schodzenia danego woblera.  Gdy głębokość schodzenia będzie zbyt duża i wobler będzie „uderzał” o dno podczas prowadzenia, jego praca będzie nieskuteczna i będzie to bardzo negatywnie wpływało na ilość brań. Najlepiej prowadzić je Twitchingiem lub Stop & Go. Łowiąc na woblery sztywność wędki ma duże znaczenie, zwłaszcza przy łowieniu na mniejsze przynęty.
Najlepsze wyniki w dzień, w nocy nieco słabiej. W zależności od tego jak głęboko schodzi dany wobler, możemy polować zarówno na drapieżniki przebywające w górnych partiach wody, jak i na te, które żerują bliżej dna. Skuteczne w szczególności na takie ryby jak: Golec Kuori, Golec arktyczny, Szczupak, Palia jeziorowa, Pstrąg sewański, Łosoś kaspijski, Łosoś atlantycki, Boleń, Kleń, Okoń

Poppery i Walkery

rf4_4.0.11430_20190318_191849.thumb.png.938f5c542ca26ca6cfe34e4c67d3c2cb.png

Poppery i Walkery to powierzchniowe przynęty, które robią duże zamieszanie na tafli wody podczas zwijania. Najlepsze efekty przynosi prowadzenie ich techniką Walk The Dog. Najwięcej brań mieliśmy głównie rano i wieczorem, w nocy słabo. Silny wiatr może negatywnie wpływać na ilość łowionych ryb. Swoją agresywną pracą mogą sprowokować wszystkie drapieżniki żerujące w górnych partiach wody, w szczególności gatunki takie jak: Szczupak, Tajmień, Boleń, Palia jeziorowa, Golec Arktyczny, Kleń, Okoń.

Jerki

rf4_4.0.11430_20190318_193553.thumb.png.43235ab811053654f23b8aa4a1f8f6a3.png

Jerki to woblery bezsterowe, które prowadzi się poprzez energiczne podszarpywanie wędką(prawy przycisk myszy), najlepiej tak, żeby uzyskać metodę Walk The Dog. Z reguły są to duże przynęty na duże drapieżniki, głównie łowimy na nie szczupaki i łososie. Czasem trafi się jakiś okoń, palia jeziorowa, golec arktyczny/Kuori albo duży boleń; ogólnie drapieżniki żerujące w górnych partiach wody. Do łowienia na Jerki potrzebna jest wędka jerkowa oraz odblokowana umiejętność „Korzystanie z zestawu z jerkiem”.  Jerki powinny w szczególności zainteresować tych graczy, którzy polują na duże okazy szczupaka. Mieliśmy słabe wyniki podczas łowienia w nocy.

Przynęty gumowe

rf4_4.0.11430_20190318_194554.thumb.png.ff146c42371e13bf47e2adc093ab9fbf.png

Sztuczne przynęty imitujące ryby i zwierzęta żyjące w wodzie, które dociążamy główkami jigowymi lub ciężarkami zależnie od metody, na którą łowimy. Można trollingować, jednak lepsze efekty przynosi obławanie dna Jig stepem, który jest naszym zdaniem niewątpliwie najlepszą techniką prowadzenia tych przynęt.  Skuteczne zarówno w dzień jak i w nocy. Do łowienia na duże przynęty gumowe warto mieć mocny sprzęt ze względu na częste brania sumów. Dobre praktycznie na wszystkie gatunki drapieżników żerujących przy dnie, a w szczególności: Sum, Sandacz, Sum albinos, Golec, Golec szary, Golec czerwony, Miętus, Sandacz wołżański.

Robaki Wacky

rf4_4.0.11430_20190318_202259.thumb.png.1e7d7665e5f5bd1610d3c36781bf754c.png

Gumowe przynęty imitujące robaki. Łowiąc na Wacky mamy szansę złowić praktycznie każdy gatunek występujący w grze. Nie tylko drapieżniki, ale również ryby spokojnego żeru. Tak naprawdę nigdy nie wiemy co nam się trafi na hak. Nie ma jednej określonej techniki i nikt nam wprost tak naprawdę nie powie jak powinniśmy prowadzić tą przynętę. Robaki Wacky można prowadzić na przeróżne sposoby i wszystko potrafi przynosić efekty. Zarówno bardzo wolne, jednostajne zwijanie przynęty, która niemalże szoruje po dnie(prędkość zwijania 4-12), zwijanie z większą prędkością(jednostajne oraz z przerwami), podbijanie przynęty od dna czy trollingowanie. Można kombinować na przeróżne sposoby. Niewątpliwą wadą tych przynęt jest to, że bierze na nie bardzo dużo małych ryb i ciężko złowić coś porządniejszego, jednak brania drobnicy można w pewnym stopniu zredukować wielkością przynęty. Bardzo fajna odskocznia od klasycznego spinningu, łowienie na Wacky potrafi dać sporo frajdy. Skuteczne zarówno w dzień jak i w nocy.

- Wybór odpowiedniej przynęty spinningowej

Kształt przynęty:

Jak na pewno wiesz istnieją różne formy przynęt spinningowych. Można je z grubsza podzielić na dwie kategorie, o szerokim i wydłużonym kształcie. Nastawiając się na dany gatunek ryby tutaj powinniśmy rozpocząć nasz pierwszy test.  Jeśli złowisz kilka razy(chociaż 2-3) rybę na daną przynętę, oznacza to, że znalazłeś odpowiedni kształt, na który bierze w danym momencie.

Kolor przynęty:

Kiedy znajdziesz odpowiedni kształt przynęty, na który biorą ryby w danym miejscu, następnym punktem jest kolor. Jak znaleźć odpowiedni kolor? 
 
Zasadniczo można powiedzieć, że w zależności od pogody często sprawdzają się następujące kolory przynęt:
 
Bezchmurna, słoneczna pogoda - Naturalne kolory przynęt, brązowe, białe, szare, niebieskie. 
 
Duże zachmurzenie - nieco jaśniejsze kolory, jasne odcienie pomarańczowego lub przynęty o wielu aspektach kolorystycznych
 
Deszcz: W taką pogodę warto stosować jaskrawe kolory, żeby sprowokować rybę do brania, żółty, seledynowy, pomarańczowy itp
 
Bezchmurna noc: Brązowe, białe lub czarne odcienie
 
Zachmurzona noc: Błyszczące kolory takie jak jasnożółty, czerwony
 
Oczywiście zależy to też od łowiska, gatunków ryb i wielu innych czynników. Czasem warto też testować przynęty w innych barwach, jeżeli na te podane powyżej nie mamy brań albo są one sporadyczne.
Jeśli przykładowo łowisz w słoneczną pogodę na naturalne kolory i efekty nie powalają, to warto w takiej sytuacji sięgnąć po nietypowe kolory przynęt, np jasny żółty, czerwony lub zielony. 
 
Niektóre gatunki drapieżników, które są kanibalami, takie jak szczupak czy golec Kuori często preferują przynęty w kolorach własnego gatunku.
 
Ryby też zmieniają swoje preferencje, dlatego warto kombinować i testować różne wersje kolorystyczne przynęt.
 
Jak widać, ten temat jest dość obszerny, ale idzie jeszcze dalej;)

Rozmiar przynęty:

Ponownie istnieją pewne warunki do rozważenia. Przynęty występują w różnych rozmiarach od 3 cm do 20 cm +, jaki rozmiar wybrać?

Po pierwsze, powinieneś zwrócić uwagę na to, jakie gatunki chcesz łowić. Każdy gatunek ma własne preferencje i to od tego powinniśmy zacząć.
Na przykład takie ryby jak golec czy pstrąg bardzo dobrze biorą na małe lub średnie przynęty. W tym wypadku należy wybrać mniejsze przynęty o średnicy ok. 6 cm lub przynęty gumowe do maksymalnie 12 cm.

Jeśli jednak nastawiasz się na szczupaka lub dużego sandacza, powinieneś rzucać na większymi przynętami. Dobrym rozwiązaniem będą miękkie gumowe przynęty od 10 do 18 cm lub typowe duże przynęty szczupakowe od 12 do nawet 25 cm. 

Należy jednak pamiętać, że są to tylko wskazówki. Czasami ryba nie bierze na to co zwykle i warto próbować innych rozmiarów przynęt.

Głębokość wody:

Mamy przed sobą zbiornik wodny o wielu różnych głębokościach i dołkach, od czego zacząć?
 
Powinieneś się zastanowić, jakie gatunki chcesz łowić. Czy można je znaleźć na dnie zbiornika, czy z reguły żerują bliżej powierzchni wody?
 
Przykładowo sandacz większość czasu znajduje się w pobliżu dna w  głębszych partiach wody. Dobrze więc będą się sprawdzać ciężkie wahadłówki, głęboko schodzące woblery albo gumowe przynęty na metody jigowe( najczęściej wybierane przynęty przez graczy na sandacze).
 
Jako odpowiednik mamy teraz szczupaka, który najprawdopodobniej znajduje się w wodzie blisko powierzchni i atakuje swoją zdobycz od dołu. Bardzo skuteczne mogą okazać się poppery, jerki czy płytko schodzące woblery. W bardzo zimnych temperaturach można również próbować szukać szczupaka bliżej dna.
 
Proces wyboru odpowiedniej przynęty spinningowej może niektórym początkującym graczom wydawać się nieco skomplikowany. Ale gdy znajdziemy odpowiednią przynętę w danym miejscu, na którą ryby chętnie biorą, może to zaowocować pięknymi rybami.

- Spinning Ultra light

Spinning UL to bardzo delikatny zestaw, którym można rzucać bardzo lekkimi przynętami.  Cienka linka, mały kołowrotek oraz ultralekki kij sprawiają, że walka ze średniej wielkości rybą potrafi być dużym wyzwaniem nawet dla doświadczonego wędkarza. Świetna opcja dla zabawy, zwłaszcza dla bardziej doświadczonych graczy. Niestety porządny zestaw UL to spory koszt, jednak zawsze można kupić tańszą wędkę typu light, która ma nieco większy ciężar wyrzutowy, ale nadal jest przeznaczona do małych i lekkich przynęt. W grze jest również dostępna osobna tabela z rekordami UL, za które również można wygrać cotygodniowe nagrody.
Przy wybieraniu odpowiedniego zestawu ważne jest, aby pamiętać o ciężarze wyrzutowym wędki i kołowrotka - dobrze dobrany zestaw pozwoli rzucać nawet bardzo lekkimi przynętami na dużą odległość.
Żeby zestaw był uznawany za UL, moc wędki musi być określona jako „Ultra light” tak jak na zdjęciu poniżej. Może być to zarówno wędka spinningowa jak i castingowa.

sp12.png.df65aa08231c6c744227373072d56810.png

Mała przynęta oraz cienka linka bardzo pozytywnie wpływają na ilość brań. Na tak małe przynęty najlepiej biorą takie gatunki drapieżników jak: Pstrąg potokowy, Lipień, Kleń, Okoń, Sieja ludoga, Sieja wołchowska, Sieja wuoksańska, Sieja wolasta, Jaź, Czarnogrzbietka, Puzanek kaspijski, Śledź brasznikowski i wiele innych. Naszym zdaniem najlepszą mapą do lekkiego albo ultra lekkiego spinningu, zwłaszcza dla początkujących graczy jest rzeka Belaya oraz Jezioro Ladoga i rzeka Achtuba dla bardziej doświadczonych graczy.


Połamania, Ejsioo oraz Levo

  • Thanks 3
  • Lubie to RF4PL 4
  • Lubie to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Levo przypiął/eła ten temat
  • Lepin zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...