Skocz do zawartości

Notatka o wertykalnym łowieniu ryb morskich


Lepin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nasze media społecznościowe

facebook discord youtube twitter twitch instagram

Notatka o wertykalnym łowieniu ryb morskich

Łowienie wertykalne to najpopularniejsza forma wędkarstwa morskiego stosowana, do połowu Dorszy, Halibutów, Zębaczy i innych mieszkańców mórz północnych.

Morskie łowienie wertykalne odbywa się na dużych głębokościach, przy użyciu mocnego sprzętu i ciężkich, ważących ponad kilogram zestawów. Podczas łowienia wertykalnego przynęta najczęściej opada na dno, gdzie w zależności od rodzaju zestawu wykonuje się nią określone czynności. W międzyczasie wędkarz znajduje się w dryfującej łodzi, a więc sprzęt jest w ciągłym ruchu. Dryfowanie i jego prędkość to najważniejsze czynniki w morskim łowieniu wertykalnym. Dryf zapewnia właściwą pracę przynęty i pozwala łowić na maksymalnej przestrzeni wody.

Wybór sprzętu

Ryby słonowodne są znacznie silniejsze od słodkowodnych. Zacięta Makrela, nawet mała, zachowuje się jak znacznie większy Szczupak. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na elementy składowe zestawu. Żyłka, haczyki i krętliki muszą być odpowiednio mocne, ponieważ podczas morskiego łowienia wertykalnego, w każdej chwili przynętę może zaatakować duża ryba.

Upewnij się, że twój kołowrotek posiada certyfikat producenta do połowów w słonej wodzie. Sól, która dostanie się do niezabezpieczonych mechanizmów przyspieszy ich zużycie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że plecionki i żyłki w słonej wodzie zużywają się szybciej niż zwykle.

Im większa przynęta, tym większa ryba - taka zasada obowiązuje w wędkarstwie morskim. Natomiast nie należy dążyć wyłącznie do złowienia największej ryby. Łowienie okazów wymaga specjalnego podejścia i może być frustrujące dla tych, którzy nie są gotowi spędzić kilku godzin gry w oczekiwaniu na rzadkie branie ryby zwabionej dużą przynętą. Ponadto do połowu dużych ryb potrzebny jest najmocniejszy sprzęt, który jest drogi.

Początkujący wędkarze powinni zacząć od łowienia w fiordach. Należy wybrać lekką wędkę typu pilker i spróbować zdobyć pierwsze doświadczenia przed wyjściem w morze. W fiordzie jest wystarczająco dużo ryb, aby nauczyć się podstawowych zasad łowienia pilkerem. Jeśli chcesz, możesz spróbować rzucać bezpośrednio z pomostu.

Zestaw z pilkerem jest pierwszym i najczęściej stosowanym zestawem do łowienia wertykalnego. Zalecany jest jako pierwszy krok w wędkarstwie morskim. Do łowienia na płytkiej wodzie wystarczą średniej wielkości pilkery o masie około 100 -150 gramów. Na kołowrotek załóż plecionkę, gdyż zwiększa ona czułość zestawu i umożliwia lepsze zacięcie. Nie zapomnij o założeniu przyponu strzałowego. Wybierając elementy zestawu nie przejmuj się zbytnio ich niezauważalnością, co jest powszechne w łowieniu słodkowodnym. Ryby słonowodne zwracają mniejszą uwagę na grubość żyłki. Lepiej więc wybrać grubszą.

Znajdowanie ryb

Różnorodność gatunków ryb, które można łowić w morzu sprawia, że wędkarstwo morskie jest zabawą i jednocześnie wyzwaniem, jeśli próbujesz złowić coś konkretnego. Duże obszary i znaczne głębokości mogą sprawić, że znalezienie ryb będzie dość skomplikowane. Ważne jest, aby określić docelową rybę przed wyruszeniem w morze.

Istnieją obszary na dnie morza, które prawie zawsze przyciągają ryby, i pozwolą ci coś złowić. Przede wszystkim zwróć uwagę na wypłycenia i stoki. Podwodne wypłycenia z pewnością przyciąga ryby, gdyż nie sposób znaleźć lepszego miejsca do żerowania. Z reguły wypłycenia są obszarami płytkimi. Może nie znajdziesz tam ryb głębinowych, ale za to będzie mnóstwo innych ryb. Niektóre wypłycenia znajdują się daleko od brzegu, dlatego potrzebna jest szybka łódź, aby do nich szybko dotrzeć. Stoki również przyciągają wiele różnych ryb. Można je znaleźć niemal wszędzie, zwłaszcza w fiordzie, z jego skomplikowaną rzeźbą podwodną i topografią.

3xh_Jh5kKuF8KidSPmcA4C3pMgjKrVwzWqNlgHXw

42w1_wScoSt4PCqll6sqi6Kna8096izx670AAN5N

Koniecznie zaopatrz się w echosondę. Ułatwi to poszukiwanie dobrych miejsc do łowienia i pomoże znaleźć skupiska ryb. Podczas połowów ryb pelagicznych echosonda wskaże głębokość, na której występują ryby.

Szukając ryb nie należy ograniczać się do wypłyceń i stoków. Spójrz na swoją echosondę i wypróbuj wszystkie miejsca, w których na ekranie wyświetlane są skupiska ryb.

O5Czv0dwn9SsHpm1xwP5J_4zsmlQ7eUGGdQ3QYQG

Nie jest koniecznością trzymanie się najgłębszych obszarów. Oczywiście głębina może dać ci najrzadsze okazy głębinowe, jednakże łowienie na dużych głębokościach będzie wymagało sporego wysiłku i będzie wyzwaniem dla twojego sprzętu. Całkiem dużo gatunków ryb woli przebywać w płytkich wodach. Łowienie tam może być równie ekscytujące.

Oto kilka wskazówek jak znaleźć poszczególne gatunki ryb.

Dorsz to jedna z najpopularniejszych zdobyczy w morskim łowieniu wertyklanym. Istnieją dwa rodzaje Dorsza: lokalny (przybrzeżny) i skrei. Dorsza przybrzeżnego można spotkać niemal wszędzie, ale jego wielkość jest umiarkowana. Skrei to dojrzałe Dorsze, które migrują w pewnej odległości od brzegu. Dorsz skrei jest najbardziej pożądanym trofeum wędkarskim, ponieważ osiąga naprawdę duże rozmiary. Należy go szukać na odległych wypłyceniach na głębokości od 40 do 50 metrów. Co do Dorsza przybrzeżnego, można go złowić nawet z brzegu, nie wpływając w morze.

 

Halibut to jeden z najcenniejszych morskich okazów. Jest bardzo silny i wyciągnięcie go z głębin może być niezwykle trudne. Staraj się znaleźć Halibuta na podwodnych wypłyceniach i płaskowyżach, graniczących ze stokami, na głębokości od 60 do 70 metrów. Używaj dużych przynęt sztucznych lub przynęt typu martwa rybka.

 

Zębacz jest jednym z bardziej unikalnych okazów, poszukiwanych przez wędkarzy morskich. Zębacz jest gatunkiem głębinowym. Można go znaleźć w dołkach o głębokości 70 i więcej metrów stosując specjalne zestawy gruntowe z grzechotkami. Uzbrój swój zestaw w kolorowe i głośne elementy oraz używaj świecących ciężarków.

 

Złowienie Karmazyna jest jednym z najbardziej ekscytujących momentów w wędkarstwie morskim. Karmazyny żyją na dużych głębokościach i główna trudność polega na zlokalizowaniu ławicy. Spróbuj znaleźć ławicę Karmazynów w morskich głębinach. Używaj morskiego ciężarka na bocznym troku lub zestawu z rozgałęzieniami wyposażonego w średniej wielkości przynęty z jasnymi, przyciągającymi uwagę elementami. Jeśli będziesz miał szczęście i znajdziesz ławicę Karmazynów, to wędkowanie na pewno nie będzie nudne.

Zestaw z pilkerem

Jest to najbardziej popularna metoda w połowach słonowodnych. Zasada łowienia pilkerem jest następująca: pilker opada na dno, następnie poprzez ruch wędziskiem lub zwijanie kołowrotka podnosi się przynętę na wysokość ok.1 lub 2 metrów i pozwala jej się swobodnie opadać. Prędkość opadania można kontrolować poprzez ręczne zwalnianie kołowrotka.

 

Używaj wabiących elementów zestawu. 

Jaskrawe koraliki i wabiki typu firestick przyciągną uwagę drapieżników głębinowych. Kawałek filetu na haczyku również może zwiększyć skuteczność połowu.

 

m72tClVGCIFfo-A7yNNAguf_v8HK1ZcsqH8PFnsg

Morski zestaw jigowy oraz Zestaw jigowy z filetem

Zasada działania jest taka sama jak w przypadku słodkowodnego zestawu jigowego. Wykonujesz klasyczne zwijanie "lift and drop"(podnoszenie i opadanie), obracając kołowrotkiem sprawiasz, że przynęta podnosi się z dna i opada z powrotem. Podczas łowienia z dryfującej łodzi wystarczy podnieść przynętę z dna poprzez podniesienie wędziska, bez obracania kołowrotkiem. Ten sposób łowienia jest idealny do stosowania na płyciznach w fiordzie.

iu-AA6VpZCWysf2ED_xV8zqaqPUfLmrBTMK4jRC7

Gigantyczny jig

Gigantyczny jig jest przeznaczony do łowienia okazów. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ połowy na gigantyczny jig będą rzadkie, ale pokaźne. Zestaw występuje w dwóch wersjach: z silikonową przynętą oraz z martwą rybką. Zasada łowienia w obu wariantach jest taka sama: Zestaw opada na dno, następnie jest podnoszony 2-3 metry wyżej i trzymany, co jakiś czas należy nim podrygiwać przy pomocy szarpnięć wędziskiem o różnej sile. Po pewnym czasie ponownie podnosimy go o 2 lub 3 metry wyżej i powtarzamy poprzednie czynności. Można kontynuować podnoszenie zestawu aż do pelagicznych a nawet górnych warstw wody.

Takiego zestawu należy używać do łowienia z dryfującej łodzi. Ruch jest niezbędny dla prawidłowej pracy przynęty.

gyyO1ce-24AOIEqIOKF7eU1zTwJ3ufSHWmDgWM-3

Klasyczny morski zestaw gruntowy

Zasada łowienia tym zestawem nie jest skomplikowana - po prostu ciągniemy go po dnie w oczekiwaniu na branie. Głównym warunkiem jest dryfowanie, które wprawia go w ciągły ruch. Atrakcyjna przynęta może znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo brania.

Łowiąc na dużej głębokości stosuj kolorowe, przyciągające uwagę elementy zestawu oraz ciężarki pokryte farbą fluorescencyjną.

Długość przyponu zależy od prędkości dryfowania. Im większa prędkość, tym dłuższy może być przypon.

8MajH2CcPIlfy66LaMMj40xELm9-IHr6EIll79ZA

Zestaw gruntowy z ciężarkiem-grzechotką

Ten zestaw różni się nieco od Klasycznego morskiego zestaw gruntowego. Zasada łowienia na oba zestawy gruntowe jest jednak taka sama. Zestaw z ciężarkiem-grzechotką przeznaczony jest przede wszystkim do łowienia Zębaczy, które agresywnie reagują na dźwięk wydawany przez specjalny ciężarek stukający o kamienie.

Ponieważ Zębacze są łowione na dużych głębokościach, ciężarek pokryty fluorescencyjną farbą świetnie się nada.

Morski ciężarek na bocznym troku

Nie ma ścisłych wymagań dotyczących prowadzenia morskiego ciężarka na bocznym troku. Można go przemieszczać wzdłuż dna lub w słupie wody. Głównym warunkiem jest to, że zestaw musi być w ruchu, albo z powodu dryfu łodzi, albo w trakcie ściągania.

Dzięki dużej liczbie haków, ciężarek na bocznym troku może być bardzo skuteczny podczas łowienia ryb ławicowych, takich jak Makrela czy Karmazyn. Podczas łowienia na dużych głębokościach, jako elementy wabiące należy stosować świecące rurki.

PiEndxVBjiRRjuY5opZravHKJ7Q4yEEHTF7QMqhC

Zestaw na "trupka"

Zasada łowienia jest podobna jak w przypadku gigantycznego jigu, zestaw jest podnoszony z dna na wysokość 1 lub 3 metrów i przytrzymywany przy lekkich szarpnięciach wędziskiem. Następnie podnosimy go o kolejne 2 lub 3 metry wyżej i powtarzamy te same czynności. Podnoszenie kontynuujemy aż do pelagicznej warstwy wody. Alternatywnie można po prostu ciągnąć ciężarek po dnie.

Długość przyponu zależy od prędkości dryfowania. Jeśli łódź dryfuje szybko, możesz użyć przyponów o długości do 2 lub 2,5 metra.

Do zaczepiania małych martwych rybek używaj haków 5/0-6/0. W przypadku dużej przynęty, rozmiar haka można zwiększyć do 12/0 lub 16/0.

Wielkość martwej rybki dobierz do wielkości drapieżnika, którego zamierzasz łowić. Na morzu panuje zasada, że im większa przynęta, tym większy połów. Łowiąc na dużą przynętę bądźcie cierpliwi, gdyż brania będą rzadkie. Jednak rzadkość brań zostanie zrekompensowana wielkością ryby.

 

SJHYZkbo23rAbgwwaFMPY4AE-fDrAZTAK-DuULIJ

Flying collar

Możesz używać tego zestawu zarówno na dnie jak i w słupie wody. Zasada łowienia jest taka sama jak w przypadku morskiego ciężarka na bocznym troku, przesuń zestaw i czekaj na branie.

Długość przyponu zależy od prędkości dryfowania, im większa prędkość tym dłuższy przypon.

Używaj haków odpornych na działanie słonej wody z długim trzonkiem (Aberdeen).Takie haki umożliwiają najlepszą pracę przynęty silikonowej i zapewniają dobre zacięcie

 

HhKb00A_OO_hY-No4YQoOhxmzcWRjqIdXqn_8E5y

  • Thanks 8
  • Lubie to RF4PL 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...