Skocz do zawartości

Wszystko na temat doboru sprzetu na Bear Lake!!!!


many19721
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.
Chciałem wam przedstawić kilka dobrych porad co do sprzętu i jego odpowiedniego doboru na mapie Bera Lake w metodzie gruntowej (fedeer), oraz metodzie spławikowej wagglery (kanapki)
Od czego możemy zacząć przygodę na tym zbiorniku, aby nie ponieść zbyt dużych strat. Sprzęt jak i jego całe o przyrządowanie ma bardzo duże znaczenie w spokojnym że tak powiem wędkowaniu na tej mapie. Jak wszyscy wiemy wszystko może nas tu spotkać, co do dużego gatunku danej ryby na tym łowisku.

Zaczniemy może od linek, jakiej firmy zastosować, o jakiej wytrzymałości, oraz jakiej średnicy. Jak wszyscy wiemy mamy do wyboru dwa rodzaje linek! Jest to plecionka, lub żyłka. Przy wyborze linki musimy sobie zadać pytanie na co stawiamy! Na pojemność szpuli czy zużycie naszego sprzętu.

Żyłki.

Osobiście stosuję linki Firmy (Snake) klasy Premium, według mojej oceny jedne z lepszych jakie mamy dostępne w sklepie.

Plecionka, linka o bardzo dobrej charakterystyce jej budowy, posiadająca dużą wytrzymałość jak i czułość, ale za razem posiadająca możliwości zużycia naszego sprzętu. Zakupując plecionkę, mamy pewność że wejdzie jej nam więcej na szpulę, oraz posiadamy ten komfort że ryba nam prawdopodobnie nie ucieknie po przez większa ilość nawoju na szpuli. No, ale nie stety zużycie naszego sprzętu jest większe.

Plecionka.

Spoiler

image.thumb.png.832dbdd09aa5e2b18ae3c4d11f140f54.png

Żyłka, linka o podobnej budowie co plecionka różniąca się praktycznie grubością, co wiąże się z mniejszą ilością nawoju na szpuli. Plusem żyłki jest, o wiele mniejsze zużycie naszego sprzętu niż po zastosowaniu plecionki.

Żyłka.

Spoiler

image.thumb.png.1b4aff38e22c23d88f0165ac9d6d7992.png

 

Wybór na leży do nas, na co stawiamy!

Poniżej, przykład co do pojemności szpuli na kołowrotku Sputnik Alfa 8000
> 0,32 mm / 286 m (plecionka)
> 0,42 mm / 182 m (żyłka)

Tak jak widać, różnica jest wielka (104 m) co do tej samej objętości szpuli. Wybór należy do nas, jak opcja bardziej nas interesuje.

Przypon.

Przypony, do czego one nam są potrzebne!

Nasze zestawy na których łapiemy, możemy uzbroić w tak zwany przypon. Czy jest konieczność jego zastosowania, pewnie że nie! Tylko musimy pamiętać że przypon to końcowy element naszego zestawu, który zabezpiecza nas przed zniszczeniem naszego sprzętu. ( połamania kija, zerwania zestawu) Pamiętajcie o najważniejszej rzeczy, przypon musi być zawsze słabszy od podstawowej żyłki. W tym momencie przy zacięciu dużej rybie tracimy przypon, a nie cały zestaw.
Osobiście stosuje, przypony z żyłki ponieważ dają mi możliwość skręcenia kołowrotka na max-a w zestawie zmontowanym z Belugą Tagara 10000, gdzie jest zastosowana żyłka 39 kg, a przypon 36 kg. Przy założeniu przyponu z Fluocarbon 27.7 kg nie daje mi możliwości skręcenia młynka na full, wychodzi to w granicach skręcenia 24, 25 kg i to jest max.
Dla osób, które nie wiedzą możliwość robienia przyponów z Fluocarbon to max 27,7 kg.
Z Belugą Venga 10000 (32 kg) przypon Fluocarbon to max 27,7 kg spokojnie można go zastosować, ponieważ siła hamulca jak nam pozostaje jest wystarczająca.

Jak wszyscy wiem w raz z Aktualizacją i dodaniem mapy Jeziora Bursztynowe została wprowadzona możliwość tworzenie przyponów o różnej wytrzymałości. Mamy teraz tą możliwość że tworzymy sobie przypon jaki nam odpowiada. Przed wyjściem tej aktualizacji naj mocniejszym przyponem Fluocarbonowym jaki był dostępny, był przypon o wytrzymałości 27,7 kg. Ale to wszystko się zmieniło.

Wykonany Przypon.

Spoiler

image.thumb.png.f9cb23da7ed4c9db4c6183c9bb4b2480.png

Materiały na Przypony.

Jak wiem do gry zostały także dodane specjalne materiały na przypony w kilku dostępnych kolorach. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, ponieważ dobieramy sobie kolor przyponu do kolorystyki dna.

Materiał na Przypony.

Spoiler

image.thumb.png.98f070ffd85209fdca0caf43cb977254.png

Wykonany Przypon.

Spoiler

image.thumb.png.cbd877a1247f448bdde82daae8527e2f.png

Długości przyponów jakie możemy wykonać samemu, zaczynają się od 10 cm, do 60 cm.

Leadcore.

Miękka plecionka z ołowianym rdzeniem. Dzięki sporej masie własnej idealnie przylega do dna i kamufluje ostatni odcinek naszego zestawu, a pływające wokół naszej przynęty ryby, nie spłoszy idąca w toni wody linka główna. To też bardzo fajny element naszego zestawu, również jest dostępny w kilku kolorach, oraz o różnych wytrzymałościach.

Leadcore.

Spoiler

image.thumb.png.9ea4b8e77d2bec63d1939550170cadc5.png

Zestaw z zastosowaniem Leadcore.

Spoiler

image.png.634dc1040397527e086915a26f43f302.png

Haczyki.

Tutaj, krótko i na temat.

Stosuje w sumie jeden rodzaje Firmy haków. Simmons Deadly Loop CL-18 S2 (2) Duży
Jak na moje oko, jedne z lepszych haczyków jakie są dostępne w sklepie na połowy karpiowe i na tym rodzaju się skupiam.

Deadly loop CL - 18 S2

Spoiler

image.thumb.png.53e5b797d8a96ab085ae5aa15243ede6.png

 

Polecam również kilka innych fajnych haczyków typowo Karpiowych, które również się spisują wyśmienicie.

Berserek Hooks Ultra Series S2

Spoiler

image.thumb.png.e07b48fa87da369e65a8cf913a135779.png

Cobra CF Raptor S2

Spoiler

image.thumb.png.7ba5f79d9829f325b7fd6fc0a9965040.png

Zenith Etalon Mugga S2

Spoiler

image.thumb.png.9824214e3a12f15b844894a08369b8fd.png

Kołowrotki .

Kołowrotki, bardzo ważny punkt w jego doborze, to one wykonują robotę na której powinniśmy się skupić. Opiszę wam jak to wygląda z mojego punktu widzenia. Kołowrotek z jakim powinniśmy zacząć przygodę na Bear Lake to minimum 14 kg. Kołowrotek nie za mocny, ale przy rozsądnym łapaniu da się na niego wyciągnąć ładne okazy. A więc do rzeczy.

Podam poszczególne etapy co do doboru zakupu kołowrotka, po przez jego wytrzymałość.

1) Kołowrotek Syberia Caliber HSV 80 SLC, siła hamulca 15,5 kg, pojemność szpuli 8000

Syberia Caliber HSV 80 SLC

Spoiler

image.thumb.png.8e687d59de0b67f6f5492ff9c33e3234.png

Lub jego brat, ale już siłą hamulca 2 kg większą. Ale tutaj musimy patrzeć na cenę kołowrotków. Różnica jest duża, a wytrzymałość hamulca różni się nie wiele bo to tylko 2 kg.

2) Kołowrotek Syberia Caliber 80 SLC, siła hamulca 17,5 kg, pojemność szpuli 8000

Syberia Caliber 80 SLC

Spoiler

image.thumb.png.54c6af2f81a010482efd3a833759a8a6.png

 

W tym momencie bym się zatrzymał i nie kupował nic innego na wyższy pułap jak  Beluga Tagara 1000 lub Beluga Megara 8000

Ale musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, Beluga Megara 8000 to kołowrotek typowo Karpiowy i tylko tam znajdzie zastosowanie. Beluga Tagara 1000 jako kołowrotek znajdzie swoje zastosowanie wszędzie. Jeśli chodzi tylko i wyłącznie o połów Karpia Beluga Megara 8000 jest idealna. Polecam serdecznie.

3) Kołowrotek Beluga Tagara 10000, siła hamulca 26,5 kg, pojemność szpuli 10000

Beluga Tagara 1000

Spoiler

image.thumb.png.9f5b0147d906a4a3f64170be4c914847.png

4) Kołowrotek Beluga Megara 8000, siła hamulca 25,5 kg, pojemność szpuli 8000

Beluga Megara 8000

Spoiler

image.thumb.png.c8de5fd7a15e2a8eea80ef7526b8a6ca.png

No i ostatni strzał. Przesiadka na najmocniejszego konia w grze. Tylko zadajmy sobie pytanie czy jest on nam potrzebny do połowu Karpia.

5) Kołowrotek Beluga Venga10000, siła hamulca 32 kg, pojemność szpuli 10000

Beluga Venga10000

Spoiler

image.thumb.png.1b36ab13ae07fb884f019ca0784a4745.png

Myślę że takie rozwiązanie co do zakupu w/w kołowrotków jest w zupełności rozsądnym podejściem do sprawy. Osobiście dorabiałem się na innych typach kołowrotków, ale cóż panowie nadeszły inne czasy sprzętu dużo no i wygląda to całkiem inaczej jak kiedyś. Dobrałem to w taki sposób, aby łapanie na Bear Lake było w miarę przyjemne, bez jakich kol wiek strat w sprzęcie.
Wiadomo że wszystko zależy od naszego budżetu, jaki posiadamy. No ale panowie chcąc łapać na Bear Lake tak to mniej więcej powinno wyglądać.

Wędkarstwo Gruntowe.

Co do tej Metody połowu, można w sumie się odnieść do dwóch Metody jakie stosowałem i były dość skuteczne. Są to Metody! Metoda (Koszyk w Pętli), oraz Metoda (Method)
Z moich obserwacji, które wyniosłem z połowu na te Metody, stanowczo mogę powiedzieć że górą jest Metoda (Koszyk w Pętli), acz kol wiek z opisu wynika że Metoda (Method) powinna nam zwiększyć możliwości połowu większych okazów. Co jest kompletną bzdura i tak nie jest. Z tego co słyszałem Metoda (Method) sprawdzała się kiedyś. Teraz wyniki połowu są na nią mizerne.
Ale zawsze można sprawdzić, bo to przecież nic nie kosztuje. Co do mojej osoby, stanowczo jestem za Metodą (Koszyk w pętli)

Panowie zanęty, bardzo ważny element w wędkowaniu gruntowym. Każdy gracz lubiący tą Metodę powinien sobie postawić poprzeczkę w celu odblokowania zanęt na 100%, ma to naprawdę bardzo duże znaczenie, zwiększa na możliwość kombinacji zanętami jakie posiadamy na dalszych poziomach odblokowań. Standardowa zanęta Karpiowa jaka jest dostępna, nie jest ogólnie złą zanętą! Ale nie ma to jak własna receptura składników, które się o wiele lepiej sprawdzają.

Kolejny etap, to 100% na Feederch, dający nam możliwość korzystania z Siatki (PVA), jako dodatkowy element do nęcenia naszego miejsca połowu. Siatka PVA daje nam bardziej precyzyjne i efektowne nęcenie, no ale warunkiem jej użycia jest odblokowanie 100% Feeder.

Po aktualizacji, oraz ukazaniem się mapy Jezioro Bursztynowe do gry zostały dodane nowe Metody połowu.

  • Klasyczny Włos
  • Bałwanek
  • Klasyczny Pop-Up
  • Method
  • Method Pop-up
  • Hinged Stiff
  • Chod
  • Maggot

Najbardziej popularne metody stosowane w grze przez graczy to:

  • Koszyk / ciężarek w pętli
  • Klasyczny Włos
  • Bałwanek
  • Klasyczny Pop-Up

 

Panowie jakie wędzisko zastosować do metody Gruntowej!
Polecam i zawsze będę polecał, tylko i wyłącznie jeden kij! >>Syberia Fortuna Carp 360XH<< o wytrzymałości 39,5 kg
Bardzo fajny kij, robiący fajną robotę przy holu dużej ryby. Wykonany jest z grafitu, co gasi duże szarpnięcia dużej ryby.
Dla graczy z niższym lvl-em, lub o słabym budżecie polecam coś z Serii Fortuna Feeder!

 

Syberia Fortuna Carp 360XH

Spoiler

image.thumb.png.bdfdfbede39201866f4f1d8618723c6f.png

Wędkarstwo Spławikowe

Metoda , która najbardziej mnie zafascynowała i na która łapię cały czas. Po kombinacji N/W elementów daje frajdę, oraz możliwości kombinacji z przynętami jaki zanętami. Co odbija się na dobrych wynikach podczas połowów na Bear Lake.....

Wędkarstwo Spławikowe odnosi się w sumie do trzech rzeczy!
>Wędki Metchowe
>Wagglery (spławiki)
>Kanapki (zastosowanie dwóch przynęt na jednym haku)

Wędka Metchowa, tylko i wyłącznie >>Silver Fish Rebellion Match 420H<< Wędka godna polecenia, robiąca fajną robotę. Wytrzymałość
Bonusy po zakupie tej wędki to!
5% do umiejętności wędkarstwo spławikowe
2% zdolność do korzystania zestawu z Wgglerem

Spławik Waggler.

W grze posiadam trzy rodzaje Spławika Waggler, nie wszystkie z nich są dostępne od reki.

Silver Fish Total Cost 932-140 14g

Spoiler

image.thumb.png.65126a47873d24963e1b33c437044dcc.png

Pomor BC - 14 / VK - 14 / WF - 14 (Dostępne w trzech kolorach) Spławiki dostępne tylko na Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Spoiler

image.thumb.png.f0cc58dd6ef02796e6cef0497274693b.png

Atman Match - 13 LED (Dostępny na Tunguzce)

Spoiler

image.thumb.png.f8e3729fa47973022b939665bca64452.png

 

To chyba by było na tyle , wszystko w nim zawarte to zbiór moich obserwacji, doświadczenie, przeżyć, masę poświęconego czasu (6 miesięcy na jednym łowisku) setki przegranych godzin na Bear Lake.

 

     Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego na tym łowisku.

many19721

 

Edytowane przez many19721
  • Thanks 8
  • Lubie to RF4PL 4
  • Lubie to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 8 miesięcy temu...

@craxan_ temat jest aktualny. Pytasz o grunt, więc jeśli chodzi o kij to na początek Fortuna Feeder FD420.
Jeśli będziesz miał troszkę więcej funduszy i odpowiedni lvl to Syberia Fortuna Carp 360XH. Bardzo dobry kij.
Kołowrotek Syberia Caliber HSV 80 SLC. Później Tagara, Venga.
Odpowiednia metoda, zanęta i przynęta zależy od ryby na jaką polujesz. Wskazówki znajdziesz w dziale, gdzie są wrzucane okazy. Można podejrzeć jak jest złożony zestaw.
Kolejnym elementem jest rozdanie punktów w umiejętności gruntowe.

  • Lubie to RF4PL 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kij - Syberia Fortuna Carp 360XH.
Kołowrotek, to minimum Syberia Caliber HSV 80 SLC. Będzie troszkę zabawy, ale dasz radę. Znacznie lepsza będzie Tagara 10000.
Jeśli nie masz takiego sprzętu, to uważam, że lepiej sobie dozbierać i taki kupić.
Dlaczego? Bo zamiast odkładać na mocniejszy kołowrotek, będziesz wydawał wszystko na naprawy aktualnego sprzętu. Pamiętaj, że na Niedźwiedziu masz silne Amury.
W ten sposób możesz zniechęcić się do ryb...
Powodzonka i wytrwałości 😉

  • Lubie to RF4PL 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...