Skocz do zawartości
Gratulacje dla Sharikowsky + POKA POKA za zajęcie 2 miejsca oraz dla Jopkowsky + awantiko za zajęcie 3 miejsca w Turnieju Drużynowym Wingman Maj 2024

Używanie zanęty - jak to robić?


mirs_99
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Temat niezwykle istotny, a w poradniku do gry, omówiony bardzo zdawkowo.

Zachęcam graczy do dzielenia się doświadczeniami, a administratorów do doprecyzowania pewnych kwestii, których nie omówiono szerzej na polskim forum.

Próbowałem wielu kombinacji, lecz nadal do końca nie wiem jak robić to naprawdę skutecznie.

Ponoć nęcąc "grubszymi" frakcjami zanęty zwiększa się szansa na złapanie większych ryb, lecz spada ilość brań. Z kolei nęcąc "drobnymi" frakcjami złowimy większą ilość ryb, ale mniejszych. I tu pojawia się szereg pytań:

1. Czy dodanie do zanęty nieporuszonych kulek/pelletu różni się od dodania pokruszonych?

2. Czy warto dodawać więcej niż jeden rodzaj kruszonych (lub niepokruszonych) kulek/pelletu?

3. Czy rozmiar kruszonych kulek ma jakieś znaczenie?

4. Czy kulki tonące dodane do zanęty lub wyrzucane procą/cobrą/stringerem mają inny efekt niż kulki pop-up?

5. Czy czy kruszone kulki tonące mają inny efekt w zanęcie niż kruszone kulki pop-up?

6. Jak dużo, licząc w gramach (łącznie zanęty sypkiej/w PVA, w kulach zanętowych, kulek/pelletu luzem) można wrzucić jednorazowo, aby nie "przenęcić" miejsca? Oczywiście zakładając, że cały materiał zanętowy trafi mniej więcej w jeden punkt.

7. Jaka jest różnica między kulkami a pelletem dodanymi do zanęty lub podawanymi na miejsce w inny sposób?

8. Czy ryby w grze wyjadają zanętę i jej ubywa z czasem? 

Pytań pewnie jest więcej, ale te przyszły mi do głowy podczas pisania tego tekstu.

Moja technika (choć próbuję różnych) przeważnie jest taka - i tu mam na myśli głównie łowienie karpi/amurów/tołpyg - wrzucam 100-200g zanęty z rakiety lub 6-8 20g woreczków PVA, potem łowię kilkanaście godzin w grze bez zanęcania. W nocy dorzucam procą lub na stringerze około 20 kulek/pelletów.

Skuteczność mam na poziomie 25-35 ryb na godzinę - czasami z okazami. Ale być może da się osiągać lepsze wyniki.

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji 😀

mirs_99

 

  • Lubie to RF4PL 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część odpowiedzi znajdziesz w temacie:
Q&A od Deweloperów - Czerwiec 2022

Część dotycząca nęcenia poniżej:

Cytat

 

9. Wcześniej podano oficjalną odpowiedź, że obszar nęcenia to kwadrat o wymiarach: 5x5 metrów (promień 2,5 m), z czego jasno wynika, że obszar nęcenia kulkami, podajnikami i PVA będzie miało taki właśnie rozmiar. Czytając Podręcznik Użytkownika, zwróciłem uwagę na opis rakiet zanętowych:
• SPOMB - całkowicie zamknięta rakieta zanętowa. Może latać na duże odległości; otwiera się po uderzeniu o wodę, co zapewnia dostarczenie zanęty na miejsce z minimalnym rozrzutem. Wydajny przy użyciu zanęt o dużej frakcji takich jak kulki proteinowe lub pellet.
• SPOD – rakieta zanętowa typu otwartego. Zostawia smugę zanęty. Wydajna w nęceniu większych obszarów zanętą o małej frakcji.

Nasuwa się pytanie - Jakiej wielkości jest ten "minimalny rozrzut i "smuga/ślad zanętowy"?

- W tej chwili wielkość strefy nęcenia przy użyciu różnych rakiet w grze jest taka sama, niezależnie od opisu. Być może w przyszłości rozszerzymy mechanikę nęcenia i wielkość obszaru nęcenia stanie się inna.

Proszę również o sprecyzowanie, jaką wielkość definiuje, wielkość frakcji składników do zanęty, dużą i małą?
Na niektórych forach jest napisane, że do dużych rozmiarów zalicza się tylko kulki proteinowe i pellety większe niż 16 mm, oraz tylko 3 sztuki dodatków tej samej wielkości. Czy stosowanie drobnych frakcji dodatków przy użyciu rakiety SPOMB będzie w ogóle skuteczne?

- Jeśli chodzi o działanie zanęty, to jak słusznie zauważono, ważna jest wielkość dodatków, w zależności od rodzaju rakiety zanętowej. Skuteczność nęcenia rakietą SPOMB jest mniejsza przy stosowaniu małych dodatków, podobnie przy stosowaniu rakiet SPOD w połączeniu z dużymi dodatkami. W tym przypadku opis jest prawidłowy. W kontekście rakiet, dodatki do 4 mm są określone jako małe, od 12 mm wzwyż są uważane za duże.

10. Opisz podstawową mechanikę wzajemnego oddziaływania różnych rodzajów nęcenia - spod, pva, stringery pva, proca, kobra.
Które z nich działają jednocześnie, a które wzajemnie się zastępują. Czy istnieje w ogóle "wymiana", gdy dwie rakiety o zupełnie różnych składach trafiają w to samo miejsce, czy też wszystkie się sumują? Na forach europejskich jest wiele dyskusji i poradników na ten temat, także od administratorów forum, jak np. zalecenie stosowania razem spod + stringer pva + proca.

- Po pierwsze, łączenie różnych metod podania zanęty, jak wspomniano powyżej, będzie miało wpływ na skuteczność nęcenia. Po drugie, porcję zanęty podawane różnymi drogami działają albo z powierzchni, albo bezpośrednio na dnie. Może to mieć znaczenie w przypadku występowania prądu na łowisku. W każdym razie strefa nęcenia powstaje w momencie podania zanęty. Gdy ładunek trafia w to samo miejsce, kolejne podanie wpływa na miejsce już istniejące. Nie następuje "zastąpienie" jednego rodzaju mieszanki zanętowej innymi, składniki mieszanki zaczynają działać w kombinacji.

11. Dostępne są rakiety zanętowe - SPOMB i rakiety zanętowe - SPOD. Rakieta SPOMB otwiera się w momencie uderzenia, więc może być wyciągnięta natychmiast po zarzuceniu. Czy konieczne jest natychmiastowe wyciągnięcie rakiety SPOD, czy też zaleca się pozostawienie jej po zarzuceniu na dnie w celu wypłukania zanęty?

- Rakiety są opróżniane w momencie uderzenia o taflę wody. Po uderzeniu w wodę rakietę można natychmiast ściągnąć.

12. Czy możliwe jest przekarmienie miejsca? Jeśli tak, jaka ilość mieszanki zanętowej może to spowodować?

- Ilość mieszanki zanętowej ma różny wpływ na różne gatunki ryb. Nie chcemy podawać więcej szczegółów na ten temat.

13.  Kilka pytań dotyczących kruszarki:
• Czy jest jakaś różnica w efektach rozdrabniania różnych rozmiarów kulek proteinowych?
• Czy jest różnica przy dodawaniu do zanęty rozdrobnionych kulek tonących bądź pop-up?
• Czy jest różnica między kulkami tonącymi i pop-up o tym samym smaku, czy gra traktuje je jako takie same po rozdrobnieniu?

- Kruszarka wytwarza drobiny tej samej wielkości niezależnie od pierwotnej wielkości kulek proteinowych. Jedynym czynnikiem decydującym jest aromat.

14. Jeśli użyjesz trzech identycznych wędek karpiowych i zarzucisz je w to samo miejsce, ale z różnymi przynętami i mieszanką zanętową PVA, to czy wszystkie wędki będą nęcone oddzielnie, czy też PVA będzie się mieszać w tym punkcie? Czy może zalecane jest używanie tych samych smaków przynęt i PVA na wszystkich wędkach? Ponadto, jak dopasować wagę PVA do ryby, skoro są 10, 20 i 50 gramowe?

- Jeśli zarzucisz wszystkie wędki w to samo miejsce z różną mieszanką zanętową, utworzą one połączoną strefę zanętową, w której znajdzie się cała zanęta, którą rzucisz. Taka strefa będzie miała wpływ na każdą wędkę.

15. Każdy zna zwrot "daj odpocząć miejscu/spotowi".
Pytanie: Co decyduje o tym, że łowisko jest przełowione - czas spędzony na nim przez wędkarza czy liczba złowionych ryb?
Mówiąc jaśniej - jeśli spędziłem na łowisku 3 dni, ale złowiłem 2 ryby, to czy jest ono przełowione?
Kolejne pytanie: Czy łowisko regeneruje się tylko wtedy, gdy gracz jest online?

- Czas spędzony przez gracza na łowisku nie ma znaczenia, liczy się tylko liczba złowionych ryb. Miejsce/spot regeneruje się niezależnie od tego, czy gracz jest online.

 

Raczej nie uzyskasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania, ponieważ część dotyczy mechaniki gry.
Prawdopodobnie deweloperzy tylko znają na nie odpowiedź, ale nie ujawnią nikomu odpowiedzi 😉

  • Thanks 1
  • Lubie to RF4PL 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Nieco pomogla.

Na część z moich pytań odpowiedzi znajdują się na angielskim forum, lecz nie każdy zna wystarczająco dobrze ten język.

Co ciekawe - tamte odpowiedzi, a w zasadzie elegancki i zdaje się oficjalny poradnik, którego na polskim forum w ogóle nie ma, częściowo lub miejscami w całości różni się od tego co podano na forum polskim, w przytoczonym powyżej artykule. Być może dlatego, że ten anglojęzyczny poradnik jest o około rok starszy. Ale tym bardziej interesujące jest to, że polskojęzyczni gracze o niektórych istotnych aspektach gry mogą dowiedzieć się znacznie później niż inni...lub wcale.

Edytowane przez mirs_99
Zapomniałem podziękować
  • Lubie to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...