Skocz do zawartości

Rzeka Biełaja - Temat ogólny


Ejsioo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Belaya.png.ffee80d435b9ab50296fb35fd8cb887d.png.1a0107fefe2f7a06f663159e2508d6c7.png

Rzeka Biełaja

Rzeka Biełaja to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych rzek w Baszkirii. Jej długość wynosi prawie półtora tysiąca kilometrów. Oprócz swojego piękna Biełaja słynie z wspaniałych ryb. Tą bogatą w ryby rzekę zamieszkuje sum, szczupak, boleń, sandacz i czeczuga. Jest szansa złapać też pstrąga potokowego. Jednak główną zdobyczą jest oczywiście tajmień. Znajdująca się na małej malowniczej wyspie baza wędkarska ma wszystko, czego potrzeba do wygodnego wędkowania. Na rzece Biełaji można z powodzeniem stosować większość metod.

  • Thanks 1
  • Lubie to RF4PL 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ejsioo przypiął/eła ten temat
  • Levo odpiął/ęła ten temat
  • 2 miesiące temu...
  • 9 miesięcy temu...
9 godzin temu, Andre111 napisał:

Niektóre obrotówki wyglądają identycznie ale są w wersjach o masie 3,5g i 12g to które są lepsze na Belaya?

Witaj

Jeżeli używasz zestawu UL to te 3.5g i ogólnie te małe wahadłówki, jezeli natomista posiadasz "cięższy sprzęt' mozesz probowac na te cięższe 🙂

Pozdrawiam

Levo

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

ja mam 1-5g UL. @Andre111 Główna zasada by daleko rzucać np. mając przynętę Waga: 3,53g czyli prawie 4g przy granicy ciężaru wyrzutu.

Wtedy jest taki przypadek, że rzucam dalej bo granica wyrzutu mojej wędki. Dlatego wtedy rzucasz najdalej, jeżeli przynęta jest za lekka dla danej wędki będzie wtedy rzucać blisko.

A co do głębokości każda przynęta będzie po rzucie opadać tylko wystarczy poczekać, ale z tego co wiem na Belay nie trzeba czekać aż opadnie można odrazu zwijać po rzucie bo i tak wiekszość ryb takie jak pstrągi i lipienie, z powierzchni potrafią zaciąć 🙂

 

PS: W razie pomocy pisz, a spróbuję odpowiedzieć. Dorzucam zdjęcie mojego zestawu UL, który obecnie używam na Belay i bez zarzutu działa, gdyż co drugi rzut jest branie.

Chodzi o to by jak najdalej rzucić i zwijać powoli i rybka weźmie taka jest zasada na Belay.

Russian Fishing 4 05.08.2020 12_24_27.png

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam. Pozwolę sobie na wtrącenie paru słów. Na Belayi i Krętym Strumyku (z racji mojego wieku) mogę chyba powiedzieć, że zęby zjadłem a i tak się dalej uczę. Dzięki tym dwóm rzekom doszedłem do 25 poziomu w grze. Ładnie ? Moim zdaniem można i tak.         

Tak więc do sedna – rzeka Belay’a coś wspaniałego – można by rzec spokojnie płynący potok. Potok, który skrywa w sobie podwodne potwory – wspaniały raj dla ludzi kochających spinning. Z jednym ale, bez pełnego garnituru blach lepiej zawróć – rzeka Ci tego nie wybaczy. Ale po kolei :

1.       Pierwsza (moim zdaniem) zasada udanego połowu (zarobku) na tej wodzie – musisz mieć w plecaku całą gammę Aikilli zarówno niecałe 4 gramowe jak i te 7 gramowe. Dlaczego pełną – nie ma reguły – w słoneczne dni bierze na ciemne jak i jasne, gdy jest ciemno i noc potrafi również uderzyć na ciemne. W moim przypadku staję w jednym miejscu i „przelatuję” wszystkie kolory a jest ich (jak pamiętam) 8 sztuk – po dwa rozmiary. Prym wiodą żółta, pomarańczowa i fioletowa. Resztę patrz na rekordy.

2.       Druga zasada – prawie pełna gama Hunterków i Spikerów – dla mnie najlepsze te z trzema kropkami (żółte, czarna i niebieska) – nie ma reguły. Radę dają też te zielone i niebieskie. Na te żółte z 3 kropkami dobrze bije   Lipień (taki ponad kilogram) za którego dobrze płacą na targu.

3.       Trzecia zasada – nie rzucaj po drugiej stronie wyspy (ta część za targiem rybnym), chyba że chcesz 😊 – z drapieżników jest tam szczupak (potrafi być duży, nawet bardzo duży) – przekonałem się raz oraz wszędobylski (obecnie) okoń. Okoń zresztą pojawił się wszędzie – od dwóch, trzech tygodni jest go masa. Nie ma jak to wyrzucić blachę na maksa i przez 70 metrów ciągnąć 10 centymetrowego okonka, który wziął na 7 centymetrową blachę. No ale jest to jeden z uroków tej gry 😊

4.       Zarobek jest po tej części wysepki gdzie jest kawiarenka. W moim przypadku najlepsze miejscówki to początek i koniec wysepki. Bez różnicy dzień czy noc. Jedyną różnicę stanowi – musisz mieć całą gamę kolorów i modeli blach co napisałem. Zresztą najlepszym sposobem na sprawdzenie na co rybki mają chęć – to wejdź do sklepu na Belayi i zobacz jakich kolorów blach jest brak. Nie żałuj tych 8 czy 9 sreberek – pomykaj na Kręty Strumyk lub Komarówkę i tam np. za 24.90 zakupisz sobie, tak samo Huntery czy Spikery lub Zeimmany (coś chyba pomyliłem z pisownią - no cóż wzrok już nie ten     🙂

5.       Często wracam na Kręty Strumyk m.in. po to aby naprawić kołowrotek albo doposażyć się w blachy (najtaniej). Jak na razie (może ktoś pomoże) jest tam dla mnie najtańszy i dobry mechanik do naprawy  kołowrotków.

6.       Rzeka po stronie targu rybnego – no cóż, czasami wpadnie Płoć albo Leszcz (ponad wymiar) ale główny zarobek dla mnie po tej części jest Uklejka – dość spora na całej części – przynęta mucha i tylko mucha (w którą zaopatruję się na Krętym Strumyku) 🙂.

Reasumując:

1.       Pstrąg potokowy – obecnie często poniżej wymiaru.

2.       Lipień – dobrze płatny, prawie zawsze wymiarowy.

3.       Tajmień – rzadko a jak już to wymiarowy. Jednego nie wyciągnąłem (jest na zdjęciu).

4.       Dużo Bolenia, Klenia czasami Jaź.

5.       Szczupak i Okoń – od zatrzęsienia.

6.       Sum też jest ale wstyd się chwalić.

 

Ogólnie wspaniała rzeka do zarobku, akwen malutki i łatwy do wypracowania sobie zarówno metod połowu, przynęt jak i miejsc. Jak dla mnie tzw. „Duży Kamień” i rzut na niego przereklamowany. Jak coś jestem do dyspozycji i mam nadzieję że kogoś tym zainteresowałem a co za tym idzie są osoby na Tym szacownym Forum które doczytały do końca.

 

Ps. Wielkie, Wielkie dzięki dla twórców Tego Wspaniałego Forum. Szacunek ogromny Panowie a może i Panie. Ukłony i czapki z głów. Pozdrawiam i połamania, tak na marginesie ja „łamię” od 51 lat 😊 Widziałem dzisiaj jak pewien Koreańczyk posiłkował się Waszymi miejscówkami na Starym Grodzie.

rf4_4.0.15158_20201024_103257.png

rf4_4.0.15158_20201106_213513.png

rf4_4.0.15158_20201107_163929.png

rf4_4.0.15158_20201107_224734.png

  • Thanks 3
  • Lubie to RF4PL 10
  • Rarka 1
  • Lubie to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie wędkarze, czy jest jakakolwiek szansa zlapania lipienia na 7g akkile albo spikera? Probuje od bitych 4h irl i zero lipieni, pstragi, klenie owszem. Ktos zlapal na 7g lipienia? Nie mam ul wedki, a nie chce kupowac najtanszej, mam wyrzut w swojej 5gminimum i te 4g lataja troche za blisko. Ogólnie chodzi mi o to w całym swym wywodzie czy zlapal ktos lipienia na 7g obrotówki 🙂

 

Z góry dziekuje za kazda cenną odpowiedz

  • Thanks 1
  • Lubie to RF4PL 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że upodobanie przynęt mogą się zmieniać z każdym restartem gry lub nawet po pewnym czasie. To co działało kiedyś np. akilla 4g, może nie działać już jutro (a co dopiero mówiąc o większym rozmiarze przynęty). Jeśli masz mało czasu na grę, najprościej jest podglądać rekordy tygodniowe. Nie warto łowić na siłę jedną przynęta, czasami nawet łowiąc dobrą przynętą miałem sporo brań a z biegiem czasu bite ratio malało, pomagała zmiana przynęty 🙂 Zalecam dodać punkty umiejętności w kołowrotek i wędka na którą łowisz (plecionka jak najmniejsza, szpula o dużej średnicy) da Ci to lepszy zasięg o który prosisz, nie musisz mieć ultralighta żeby rzucić na dalszą odległość.

 ps. oczywiście weź pod uwagę wszystkie czynniki determinujące aktywność gatunku na który polujesz (pogoda etc.)

ps.2 złapałem lipienia na akille 7g

  • Thanks 1
  • Lubie to 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2021 o 22:18, MayoU.prO napisał:

Panowie wędkarze, czy jest jakakolwiek szansa zlapania lipienia na 7g akkile albo spikera? Probuje od bitych 4h irl i zero lipieni, pstragi, klenie owszem. Ktos zlapal na 7g lipienia? Nie mam ul wedki, a nie chce kupowac najtanszej, mam wyrzut w swojej 5gminimum i te 4g lataja troche za blisko. Ogólnie chodzi mi o to w całym swym wywodzie czy zlapal ktos lipienia na 7g obrotówki 🙂

 

Z góry dziekuje za kazda cenną odpowiedz

Musisz próbować do skutku. Zmieniaj technikę prowadzenia przynęty - opad, przyśpieszenie lub całkowita maksymalna prędkość. Rzucaj za kamienie, poczekaj aż nurt wyprowadzi przynętę zza kamienia i zwijaj. Obecnie na Belayi królują przynęty na które wcześniej nie brało albo brało słabo. A na trofke pstrąga czekałem od początku mojego grania. Bądź wytrwały, uparty a osiągniesz swojego oczekiwanego lipienia. pamiętaj - wytrwali zostaną nagrodzeni 🙂 połamania.

  • Thanks 2
  • Lubie to RF4PL 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że post pod postem. Jak będziesz w grze zobacz złowione moje ryby i zobaczysz moją trofkę lipienia i blachę na którą wpadł. Ogólnie lipienia dodali, jest go znacząco więcej i co najważniejsze zmniejszyli populację okonia. Dopowiem Ci tylko, osobiście wolę łapać na te lżejsze.🙂

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Panowie i Panie bardzo proszę o wszelkie rady! Mam poziom 12 i na spławiku aktualnie jestem wstanie zarobić ~50-70 srebra na godzinę, lecz o wiele bardziej podoba mi się spinning, i na tym chciałbym zarabiać. Problem jest taki że i na krętym i na Belay'i spinningiem nie potrafię dobrze zarobić. Jeszcze na krętym jak cie moge wykręce może po ~40 srebra na godzine ale na Belay'i jak złowie przez growy dzień 4 ryby to cud! Bardzo bym prosił o jakieś porady, jaki zestaw kupić, by to lepiej śmigało (najlepiej coś tańszego by poprawić wyniki, i coś drogiego do czego dążyć), cokolwiek jesteście wstanie wstanie mi doradzić będę łykał jak okoń obrotówkę! W umiejętnościach łowienie wędką spinningową i na obrotówkę mam wymaxowane. Poniżej również wrzucam zdjęcie obecnego zestawu. Thanks from the mountain za pomoc!

rypki1.png

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan zdejmie przypon stalowy.To glowna przyczyna braku bran.

.Przypon do tego zestawu musi byc slabszy niz 2.7kg bo tyle jest wytrzymalosc wedki.Niestety nie kupi Pan takiego przypony w sklepie.

Moze Pan kupic przypon z zylki o wytrzymalosci 2.1kg Sline Leader SP 5Lb.Albo w ogole lowic bez bo przy tej zylce przypon nie jest potrzebny.

Ogolnie nie jest to zestaw za mocny.Z kilogramowym pstragiem juz bedzie niezla zabawa.

  • Thanks 1
  • Lubie to RF4PL 2
  • Lubie to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.01.2021 o 22:18, MayoU.prO napisał:

Panowie wędkarze, czy jest jakakolwiek szansa zlapania lipienia na 7g akkile albo spikera? Probuje od bitych 4h irl i zero lipieni, pstragi, klenie owszem. Ktos zlapal na 7g lipienia? Nie mam ul wedki, a nie chce kupowac najtanszej, mam wyrzut w swojej 5gminimum i te 4g lataja troche za blisko. Ogólnie chodzi mi o to w całym swym wywodzie czy zlapal ktos lipienia na 7g obrotówki 🙂

 

Z góry dziekuje za kazda cenną odpowiedz

Witam. Nigdy nie złapałem Lipienia na 7g obrotówkę. ale radzę łapać przy kamieniu. NA akilla 4 g lipienie przy kamieni biorą ładnie. Ale cz na 7 g to nie wiem.

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AZURA69PL napisał:

Czy tajmień to największa ryba na tym łowisku? Jakie rozmiary potrafi osiągnąć, domyślam się że przed wyciągnięciem lubi powalczyć.

wystarczy sprawdzić rekordy łowiska
największe tajminie obecnie są z Tunguski obecny rekord to ok 98kg
powiem ci jedno tajmień niecałe 50 kg to jak nie będziesz wiedział jak obchodzi się z takimi rybami to nawet venga ci nie pomoże i ok 300 plecionki bo i tak może zniknąć w jakbyś do zestawu podczepił TGV (fakt że większe tajmienie to w moim wypadku to Tunguska)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Stratogon zmienił(a) tytuł na Rzeka Biełaja - Temat ogólny

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...