Skocz do zawartości

Wędkarstwo gruntowe


Ejsioo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, caban13 napisał:

Też łowìlem takim zestawem. Tylko u mnie kołowrotek dymi A ja biegam po brzegu żeby nie zerwać całej żyłki. I może 8kg amura wyciągnołem. Jak Ty  to robisz? Kołowrotek ma chyba hamulec 6,5 kg A wędka wytrzymałość ok 8, mogę się mylić. Dziwne, cha że ja coś źle robię?

To właśnie jest cała sztuka... zmęczyć rybę nie paląc przy tym hamulca. Jak masz czym jest łatwiej, przy lichym kole spłoszona ryba zaczyna robić co chce i Ty musisz nadrabiać braki szpuli, wędziska i ogólnie zestawu, bo dojść może np zbyt cienka linia i/lub przypon - pół biedy jak teren na to pozwala. Zostawisz zestawy (pozostałe 2 wędki) "z mniejszym priorytetem" i możesz walczyć, byle tylko ta walka miała sens. Dlatego silniejsze ryby należy łowić na:

1. Odpowiednim do siły ryby kole (tutaj patrz pojemność szpuli, przełożenia młynka, siła hamulca - i ogólnie jego budowa... coś mega fajnego do ULki i małych lekkich przynęt  nie sprawdzi się z jerkiem.

2. Odpowiednim wędzisku - nie idziesz z pickerkiem na amury - bo to wędzisko sprawdza się w połowie małych gatunków... - typowo sportowy połów "na czas, ilość - nie wagę". Owszem możesz zbudować zestaw na najmocniejszym pickerze i poławiać mniejsze sztuki z gatunku silnej ryby, ale jak uderzy coś większego to się zaczynają schody i trzeba wracać do punktu pierwszego (dysponować odpowiednim kołowrotkiem itd...)

Twórcy gry ułatwili troszkę rozpoznanie co do czego lepiej spasuje bonusami do poszczególnych technik czy metod połowu... masło maślane XD no ale nic na to nie poradzę - tak wyszło.

Nie wiem jak to ładnie ubrać w słowa, bo w życiu wędki w rękach nie miałem i się najzwyczajniej na wędkarstwie nie znam. Wszystko co piszę w tym poście to nauka jaką otrzymałem dzięki grze RF4.

Ogólnie rzecz biorąc o to wszystko chodzi, aby cały zestaw zgrywał się z tym, co się może uwiesić na Twoim haku... i o to żebyś poznał miejsce połowu (arenę walki) i odpowiednio dobrał sprzęt do tego co chcesz łowić... z czym chcesz się mierzyć - jak w orkiestrze tak i tu wszystko musi się ze sobą zgrać.

Żeby było jasno - laik musi jeszcze poznać w konkretnym przypadku jaką rybę w jakich warunkach najprędzej uda mu się złowić... czym ją przynęcić ( jak prowadzić przynętę w przypadku spinningu) - no ale to wszystko w przypadku graczy nie lubiących symulacji wędkarstwa można ograniczyć do ogarnięcia stron z aktywnymi spotami, składami zanęt pod konkretne ryby, prędkości zwijania linii itd... 

Rybałka to temat rzeka - w przypadku tej gry twórcy też troszkę popłynęli przy swojej pasji... (i to faktycznie idzie wyczuć nawet jak ktoś w realnym życiu nigdy nie złowił żadnej ryby) a właśnie jak o pływaniu mowa - w grze można robić trolling z łodzi - ile gier wędkarskich ma takie opcje? (tak z ciekawości pytam - bo RF4 to pierwsza i jedyna, w którą grywam - po prostu zauroczyła mnie i nic na to nie poradzę)albo w przypadku karpiarstwa to już całkiem zaczyna się zabawa, bo samych technik połowu na karpiówki otrzymaliśmy po aktualizacji z J. Bursztynowym kilka... jak dojdą muchy na spinning to już kolejny odjazd się zacznie.

Dobra kończę już, bo tego offtopa nikt nie przeczyta pewnie... odpłynąłem trochę XD

 

Edytowane przez gdamp2mf
  • Thanks 1
  • Lubie to RF4PL 1
  • Lubie to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, caban13 napisał:

Też łowìlem takim zestawem. Tylko u mnie kołowrotek dymi A ja biegam po brzegu żeby nie zerwać całej żyłki. I może 8kg amura wyciągnołem. Jak Ty  to robisz? Kołowrotek ma chyba hamulec 6,5 kg A wędka wytrzymałość ok 8, mogę się mylić. Dziwne, cha że ja coś źle robię?

To teraz krótko i treściwie - w grze masz jeszcze drzewko umiejętności - ile punkty w obsłudze kołowrotków realnie dają procent do skilla nie mam pojęcia - może po prostu trzeba jeść szpinak i lepiej pracować wędziskiem 😉

Edytowane przez gdamp2mf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, gdamp2mf napisał:

To właśnie jest cała sztuka... zmęczyć rybę nie paląc przy tym hamulca. Jak masz czym jest łatwiej, przy lichym kole spłoszona ryba zaczyna robić co chce i Ty musisz nadrabiać braki szpuli, wędziska i ogólnie zestawu, bo dojść może np zbyt cienka linia i/lub przypon - pół biedy jak teren na to pozwala. Zostawisz zestawy (pozostałe 2 wędki) "z mniejszym priorytetem" i możesz walczyć, byle tylko ta walka miała sens. Dlatego silniejsze ryby należy łowić na:

1. Odpowiednim do siły ryby kole (tutaj patrz pojemność szpuli, przełożenia młynka, siła hamulca - i ogólnie jego budowa... coś mega fajnego do ULki i małych lekkich przynęt  nie sprawdzi się z jerkiem.

2. Odpowiednim wędzisku - nie idziesz z pickerkiem na amury - bo to wędzisko sprawdza się w połowie małych gatunków... - typowo sportowy połów "na czas, ilość - nie wagę". Owszem możesz zbudować zestaw na najmocniejszym pickerze i poławiać mniejsze sztuki z gatunku silnej ryby, ale jak uderzy coś większego to się zaczynają schody i trzeba wracać do punktu pierwszego (dysponować odpowiednim kołowrotkiem itd...)

Twórcy gry ułatwili troszkę rozpoznanie co do czego lepiej spasuje bonusami do poszczególnych technik czy metod połowu... masło maślane XD no ale nic na to nie poradzę - tak wyszło.

Nie wiem jak to ładnie ubrać w słowa, bo w życiu wędki w rękach nie miałem i się najzwyczajniej na wędkarstwie nie znam. Wszystko co piszę w tym poście to nauka jaką otrzymałem dzięki grze RF4.

Ogólnie rzecz biorąc o to wszystko chodzi, aby cały zestaw zgrywał się z tym, co się może uwiesić na Twoim haku... i o to żebyś poznał miejsce połowu (arenę walki) i odpowiednio dobrał sprzęt do tego co chcesz łowić... z czym chcesz się mierzyć - jak w orkiestrze tak i tu wszystko musi się ze sobą zgrać.

Żeby było jasno - laik musi jeszcze poznać w konkretnym przypadku jaką rybę w jakich warunkach najprędzej uda mu się złowić... czym ją przynęcić ( jak prowadzić przynętę w przypadku spinningu) - no ale to wszystko w przypadku graczy nie lubiących symulacji wędkarstwa można ograniczyć do ogarnięcia stron z aktywnymi spotami, składami zanęt pod konkretne ryby, prędkości zwijania linii itd... 

Rybałka to temat rzeka - w przypadku tej gry twórcy też troszkę popłynęli przy swojej pasji... (i to faktycznie idzie wyczuć nawet jak ktoś w realnym życiu nigdy nie złowił żadnej ryby) a właśnie jak o pływaniu mowa - w grze można robić trolling z łodzi - ile gier wędkarskich ma takie opcje? (tak z ciekawości pytam - bo RF4 to pierwsza i jedyna, w którą grywam - po prostu zauroczyła mnie i nic na to nie poradzę)albo w przypadku karpiarstwa to już całkiem zaczyna się zabawa, bo samych technik połowu na karpiówki otrzymaliśmy po aktualizacji z J. Bursztynowym kilka... jak dojdą muchy na spinning to już kolejny odjazd się zacznie.

Dobra kończę już, bo tego offtopa nikt nie przeczyta pewnie... odpłynąłem trochę XD

 

Może ja jestem bardziej uprzedzony tym, że łowię ryby ponad 30 lat i za często szukam analogii, której w tej grze nie ma, Normalnie większość tych ryb wyciągnąłbym o wiele szybciej a tu muszę się męczyć. Chociaż te mając na uwadze te amury, które wyciągnąłem na zestaw o którym pisze  Kolega, to aż mi się nie chce wierzyć. Musiałbym sam to zobaczyć, ale oczywiście może jest to wykonalne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wędziskach UL sumy +100kg w tej grze były już wyławiane - także i w przypadku tych amurów... jak ktoś był dobrze przygotowany, to mógł ogarnąć - poza tym ryba, rybie nie jest równa... czasem odpalony 6kg szczupak walczy bardziej niż większe osobniki - czy to jest nierealne? w młodości siła...  to i lepszy odjazd robi - siada na zestaw pod mniejszą rybę - ma prawo - nie wiem jak to się ma do realnego połowu - to już muszą ocenić ludzie specjalizujący się w danym gatunku i to raczej tacy z odpowiednim doświadczeniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie znaczenie ma przypon przy łowieniu gruntowym?

Do tej pory łowiłem federami do 5,5kg bez bo strata koszyczka albo ciężarka to dla mnie żaden problem bo sam przypon byłby niewiele tańszy.

Żeby łowić więcej ryb (I większe sztuki) to musi być niewidoczny fluocarbon czy zwykły przypon też jakoś pomaga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypon ma stanowić (ale nie musi) zabezpieczenie przed "niechcianą" zbyt dużą rybą (trochę głupio to zabrzmiało - przecież wszyscy chcą te największe... no może z wyjątkiem mnie, ale to inna historia) - wszystko zależy od tego: co, gdzie i w jakich warunkach chcesz łowić - możesz łowić bez przyponu jeśli gatunek ryby jaką chcesz łowić i inne występujące wraz z nimi nie wymuszają takiego rozwiązania 😉

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Andre111 napisał:

A do leszczy na Starym grodzie warto mieć fluokarbon albo chociaż zwykły przypon z żyłki?

Witaj

Tak , przypon z fluorocarbonu jakiś 6 -7 kg sprawdza się najlepiej.  

Pozdrawiam

Levo

  • Lubie to RF4PL 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Mam mały problem, mianowicie posiadam kij karpiowy chciałbym ustawić zestaw  na koszyk / ciężarek w pętli z nastawieniem na koszyk zanętowy  do tego pellet albo kulka tonąca na haczyku jednak nie mam takiej opcji, ponieważ nie widzę takich przynęt, tylko kostka sera itp , a widziałem wcześniej na ss niektórych graczy, że tak robią a nie mam pojęcia jak to zrobić 😉 dzięki z góry za odpowiedź 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nanine_25 napisał:

Hej,

Mam mały problem, mianowicie posiadam kij karpiowy chciałbym ustawić zestaw  na koszyk / ciężarek w pętli z nastawieniem na koszyk zanętowy  do tego pellet albo kulka tonąca na haczyku jednak nie mam takiej opcji, ponieważ nie widzę takich przynęt, tylko kostka sera itp , a widziałem wcześniej na ss niektórych graczy, że tak robią a nie mam pojęcia jak to zrobić 😉 dzięki z góry za odpowiedź 🙂

W metodzie koszyk/ciężarek w pętli nie da się jako przynęty dać pelletu/kulek, jest to możliwe np w przypadku metody klasyczny włos. Jeśli chodzi o koszyk zanętowy + pellet czy kulki to jest to możliwe np w metodzie Method gdzie używa się specjalnego koszyczka.

  • Thanks 2
  • Lubie to RF4PL 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2020 o 20:49, Andre111 napisał:

A do leszczy na Starym grodzie warto mieć fluokarbon albo chociaż zwykły przypon z żyłki?

Siemanko.

Jeśli chodzi o Leszcza jest to gatunek ryby, który wymaga zastosowania przyponu Fluorocarbonowego w naszym zestawie. Tyczy się to też Karasia, a także Lina. Najlepszym rozwiązaniem jest przypon o wytrzymałości 7,7 kg, oraz hak Berserek Hooks Reage Series S4 S1 (1) Duży. Idealny element końcowy twojego zestawu. Nie stosuj dłuższego przyponu jak 25 cm, przy dłuższym przyponie w granicach 50, 60 cm brania są o wiele delikatniejsze.

Pozdrawiam.

zestaw.png

  • Thanks 3
  • Lubie to RF4PL 4
  • Lubie to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@tobiasz021 oczywiście możesz łowić żywcem za pomocą karpiówki.
Jeśli chodzi o żyłkę, to zawsze dobieram pod wytrzymałość wędziska, aby nie połamać 😉
Na szpuli zakładam linkę o długości 300m, abym miał możliwość powalczyć z rybą i pozwolić jej troszkę odejść w razie potrzeby. Oczywiście pojemność szpuli zależy od kołowrotka jaki używasz i nie zawsze zmieścisz 300m 😉

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, cwirek06 napisał:

Witam  gdzie na starym grodzie mogę złapać lina na kulki tonące za pomocą włosa klasycznego i czy mogę użyć do tego użyć haka 2# simmons deadly loop?

Polecam zajrzeć w ten temat, ewentualnie zobaczyć w okazach kto,gdzie i na co złapał lina 🙂 

  • Lubie to RF4PL 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem świeżym graczem i mam do was pytanie. Zakupiłem kolejną wędkę feeder z wytrzymałością do 12.5kg, czym się powinienem kierować przy doborze kołowrotka ? Powinien mieć siłę hamulca na podobnym poziomie co wytrzymałość wędziska ? Jak to wygląda ? Objaśni mi ktoś ? Bardzo dziękuje za pomoc 🙂

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wędce ważne jest aby linka i przypon nie przekraczały wytrzymałości wędziska, bo można je złamać.
Jeśli chodzi o kołowrotek to im większy hamulec, tym lepszy komfort gry dla Ciebie, ponieważ łatwiej będzie Ci wyciągnąć rybę 😉 Ze słabszym hamulcem duże ryby szybko niszczą Ci sprzęt. Lepiej łowić leszcze i liny i gromadzić srebro niż palić sprzęt na amurach i karpiach i wydawać na naprawę.
Jeśli dysponujesz budżetem to możesz sobie kupić  np Beluga Narga 8000 lub Alfa Sputnik 8000 z hamulcem 14,5kg 😄
Jeśli nie, to
zbieraj, oszczędzaj kasę i dąż do wyznaczonego celu 😉 Wiem, że łatwo powiedzieć, ale początki zawsze są ciężkie... Życzę wytrwałości.

  • Thanks 1
  • Lubie to RF4PL 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Che kupić kij federowy do kołowrotka Caliber HSV 80SLC 15,5kg i nie wiem czy kupić Fortuna Feeder FD 420 19,5kg czy dołożyć do kija Impuls FD420 który ma mniej więcej takie same parametry tylko ma średnią akcję zamiast szybkiej.Przy średniej akcji chyba lepiej się męczy duże ryby i łatwiej się je wyciąga?

Edytowane przez Andre111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniu



Zaloguj się
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...